Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Skalnica Hosta

Saxifraga hostii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Skalnica Hosta to zimozielona bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Nazwa rośliny – skalnica Hosta - nie bez powodu kojarzy się z funkią (hostą). Obie te rośliny odkrył i opisał austriacki botanik Nicolaus Thomas Host.
Skalnica Hosta (tak jak inne skalnice) tworzy niskie rozety liści o średnicy dochodzącej do 15 cm. Jej liście są ciemnozielone, wąskie (szerokości 1 cm), długie (do 10 cm). Rozety liści czerwienieją na jesieni. Ze środka rozety w czerwcu i lipcu wyrastają wysokie (nawet do 60 cm) kwiatostany, na cienkiej i nierozgałęzionej łodydze kwiatostanowej - „nóżce”. Kwiaty są białe, czasem purpurowo nakrapiane. Pojedyncze kwiaty zebrane są w wiechy lub podbaldachy (od 5 do 20 kwiatów w kwiatostanie).
Skalnica Hosta najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej i wapiennej na stanowisku słonecznym i suchym. Jest bardzo często stosowana jako roślina do ogrodów skalnych lub do obsadzania skarp i murków, może być także sadzona w szerokich i płaskich doniczkach na tarasie. Rośliny warto sadzić w niewielkich grupach po kilka sztuk, aby stworzyły zimozielone poduchy. Jest to roślina o dużej mrozoodporności. Nie wymaga zabezpieczania na zimę.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.