Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Skalnica cienista

Saxifraga umbrosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Górska bylina występująca w Pirenejach. Tworzy zwartą rozetę skórzastych zimozielonych liści, z której na przełomie wiosny i lata wyrastają pędy z małymi, ale bardzo licznymi kwiatami przypominającymi kształtem gwiazdy. Płatki mają biały lub bladoróżowy kolor. Skalnica jest wrażliwa na suszę, jednak nie lubi podłoża nasączonego stojącą wodą.

Najlepiej rośnie w próchnicznej i przepuszczalnej wilgotnej glebie. Dobrze się czuje w półcieniu pod koronami drzew, ale świetnie nadaje się też do ogrodu skalnego (można ją sadzić w szczelinach suchego murka) oraz do zadarniania niewielkich powierzchni. Rozmnaża się ją przez podział; na 1 m2 sadzi się osiem-dziesięć roślin. Odmiana 'Variegata' ma liście nakrapiane drobnymi kremowymi plamkami. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.