Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Skalnica Arendsa

Saxifraga x arendsii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Skalnica Arendsa to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Mieszaniec ten powstał przez krzyżowanie wielu gatunków skalnic (głównie Saxifraga rosacea i Saxifraga hypnoides), rosnących dziko w Europie i Azji.

Skalnica Arendsa - opis

Skalnica Arendsa tworzy zimozielone poduszki wysokości około 10 cm, złożone z rozetek 4–5 cm średnicy. Liście są klinowate, głęboko powcinane, soczyście zielone.
Roślina kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty o średnicy do 1,5 cm osadzone są po kilka na pędach wysokości 20 cm. Początkowo płatki są karminowo-różowe, a w miarę przekwitania bledną.

Skalnica Arendsa - uprawa

Skalnica Arendsa potrzebuje miejsca półcienistego, choć rośnie też na stanowiskach słonecznych. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, wapienne oraz dość wilgotne. Roślina nie wytrzymuje suszy ani stagnującej wody. Jest nieco wrażliwa na mrozy - na zimę warto ją okryć (niektóre odmiany są całkowicie odporne).

Rozmnaża się ją najłatwiej przez podział kępek po kwitnieniu (od czerwca do sierpnia), bo łatwo się przyjmuje. Można też wysiewać nasiona wiosną do skrzynek - nie przykrywa się ich ziemią a tylko lekko dociska do podłoża. Siewki należy pikować dwa-trzy razy.

Skalnica Arendsa – zastosowanie

Ta niewysoka roślina doskonale sprawdza się w ogrodach skalnych i na murkach kwiatowych posadzona w szczelinach miedzy kamieniami. Nadaje się też na rabaty do kompozycji z innymi niskimi gatunkami oraz na obwódki. Dobrze czuje się na obrzeżach zbiorników wodnych. Kwiaty można ścinać do bukietów.

>>Przeczytaj też: Byliny poduszkowe – najpopularniejsze gatunki i ich zastosowanie w ogrodzie

Skalnica Arendsa – odmiany

Istnieje wiele ciekawych odmian różniących się barwą kwiatów i kształtem rozetek. Kwiaty odmian mogą być:

  • białe, np. odmiany 'Findling', 'Carpet White', ‘Pixi White’, "Weisszwerg’,
  • jasnoróżowe, np. 'Blutenteppich', 'Ice Colours Strawberry Creme',
  • ciemnoróżowe, np. 'Harder Zwerg',
  • czerwone, np. ‘Czerwona późna’, 'Pixi Pan Red' , 'Highlander Red' , 'Alpino Rose', 'Red' ‘Peter Pan’ (niskie pędy kwiatostanowe),
  • ciemnopurpurowe, np. 'Carpet Purple', ‘Triumph‘.

Poznaj inne skalnice:

 

 

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.