Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Sit rozpierzchły

Juncus effusus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty, zwarty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: brązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sit rozpierzchły to roślina, którą można spotkać praktycznie na każdym kontynencie, z wyjątkiem Azji Środkowej i Północnej oraz zachodniej części Afryki. W Polsce w naturze występuje na podmokłych niżowych terenach oraz w okolicach regla górnego. Należy do rodziny sitowatych (Juncaceae).

Sit rozpierzchły - opis

Sit rozpierzchły to roślina wieloletnia, która zimuje w gruncie. Ma wzniesiony, ale zwarty i kępiasty pokrój. Osiąga od 100 do 150 cm wysokości. Wewnątrz sztywnej, zielonej łodygi znajduje się rdzeń. Liście w kolorze zielonym tylko odziomkowe, bardzo podobne do łodygi. Okres kwitnienia trwa dość długo: od czerwca do sierpnia. Kwiaty drobne, w kolorze brązowym, mają wiele pręcików. Zebrane są w rozpierzchłą rozrzutkę. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - torebki w kształcie odwrotnie jajowatym, lekko mieniące się. Nasiona są bardzo małe, czerwonobrązowe, niestety dość słabo kiełkują.
Ciekawa odmiana to ‘Spiralis’ charakteryzująca się pędami zwijającymi się, bardzo ozdobna.

Poznaj: 10 najpopularniejszych roślin do ogrodów wodnych >>>

Sit rozpierzchły - warunki uprawy

Sit rozpierzchły nie jest zbyt kapryśny jeśli chodzi o stanowisko. Może być ono słoneczne lub półcieniste. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne (ale nawet na  słabszych roślina radzi sobie dobrze), przewiewne i wilgotne. Roślina jest odporna na mróz oraz szkodniki i choroby.

Sit rozpierzchły - pielęgnacja

Jednym z kluczowych zabiegów jest regularne podlewanie. Roślina lubi miejsca stale wilgotne, jednak latem dobrze jest lekko je przesuszyć (tylko przez krótki okres). Wiosną lub jesienią roślinę należy oczyścić z przekwitłych kwiatostanów i uschniętych pędów.

Sit rozpierzchły rozmnaża się przez nasiona (dość trudno) albo wegetatywnie przez podział kęp (łatwiejszy sposób, idealnym do tego terminem będzie początek jesieni lub wiosna).

Sit rozpierzchły - zastosowanie

Sit rozpierzchły to roślina znakomita do obsadzenia oczek wodnych, sadzawek, stawów  - w takich miejscach prezentuje się najlepiej. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Roślina wykorzystywana jest do robienia mat, koszyków.

Projekt i budowa oczka wodnego. Zobacz, jak zrobić w ogrodzie oczko wodne i jakie rośliny posadzić >>>

Tekst: Martyna Cieslińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.