Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Sierpik barwierski

Serratula tinctoria
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 30 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Sierpik barwierski to roślina popularna w całej Europie, również w Polsce (zwłaszcza w południowej części). Przeważnie porasta tereny ruderalne, nieużytki. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Sierpik barwierski - opis

Sierpik barwierski to bylina o wzniesionym, zwartym pokroju. Przeważnie osiąga od 30 do maksymalnie 100 cm wysokości. Łodyga jest dość delikatna, ale silnie rozgałęziona. Liście w kolorze zielonym ułożone są na pędzie skrętolegle. W dolnej części łodygi mają kształt lirowaty, w górnej części są pierzastodzielne. Okres kwitnienia sierpika trwa od lipca do września, wszystko oczywiście zależy od warunków pogodowych. Kwiaty zebrane są w drobne i liczne kwiatostany - koszyczki o kształcie jajowato-walcowatym. Kwiaty pojedyncze są w typie rurkowatym, purpurowe lub fioletowe (w zależności od odmiany), przeważnie obupłciowe. Bardzo chętnie odwiedzane przez owady, w szczególności przez motyle.

Sierpik barwierski - warunki uprawy

Miejsce do uprawy sierpika powinno być półcieniste. Źle rośnie na stanowisku nasłonecznionym i zacienionym. Podłoże powinno być gliniaste, choć roślina poradzi sobie także na glebie ilastej oraz takiejz  większą domieszką piasku. Ważne, aby podłoże było umiarkowanie żyzne i wilgotne. Roślina nie jest wrażliwa na odczyn podłoża oraz na mróz.

Sierpik barwierski - pielęgnacja

Sierpik barwierski nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią wilgotność i półcień, wtedy uprawa zakończy się powodzeniem. Rozmnaża się przez wysiew nasion oraz wegetatywnie przez podział rośliny.

Sierpik barwierski - zastosowanie

Sierpik barwierski to roślina idealna na rabaty - zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Bardzo dobrze radzi sobie na glebach ciężkich i problematycznych. Polecana jest dla początkujących ogrodników. Można ją uprawiać również w pojemnikach, będzie ciekawą ozdobą balkonu czy tarasu. Wykorzystywana jest do barwienia tkanin.

Sierpik kiedyś był wykorzystywany w medycynie ludowej do przyspieszania gojenia się ran oraz do leczenia hemoroidów.

>>Przeczytaj też: Rośliny barwiące, które można uprawiać w ogrodzie. Jakie rośliny można wykorzystać do farbowania

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.