Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Serduszka wspaniałe

Dicentra eximia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielononiebieska, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Serduszka wspaniałe to bylina, której ojczyzną są wschodnie lasy Ameryki Północnej. Ma bardzo ładne liście – delikatne, soczyście zielone i kruche (łatwo je uszkodzić nawet podczas pielęgnacji). Ich pierzasty kształt przypomina paproć. Są dekoracyjne do późnej jesieni i szczelnie osłaniają ziemię, dlatego serduszka wspaniałe sadzone są jako roślina okrywowa. Wiosną rozwijają się niewielkie różowe kwiaty zebrane w luźno wiszące grona. Uprawiane są odmiany o kwiatach białych i ciemnoróżowych, niektóre mają niebieskawe liście.

Serduszka wspaniałe najlepiej rośnie w próchnicznej i dość wilgotnej glebie; należy pamiętać o tym, by w czasie suszy ją podlewać. Łatwo można ją rozmnożyć przez podział kęp wczesną wiosną lub po kwitnieniu. Na 1m2 sadzi się dziesięć roślin. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.