Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Serduszka okazałe

Lamprocapnos spectabilis = Dicentra spectabilis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Serduszka okazałe to bylina z rodziny makowatych Papaveraceae. Pochodzi z Chin i Japonii.

Serduszka okazała – opis

Rośliny osiągają 60–90 cm wysokości, wytwarzają grube, mięsiste, kruche korzenie. Liście są szarozielone, pierzaste. Serduszka okazałe kwitną w maju. Kwiaty serduszka mają dwa zewnętrzne płatki rozdęte, różowe, tworzące serduszko, z którego wyrastają dwa płatki wewnętrzne – wąskie, mlecznobiałe, z małą plamką u szczytu. Po kwitnieniu liście zasychają i część naziemna rośliny zanika.

Serduszka okazała – uprawa

Serduszka okazałe wymagają gleby próchniczej, wilgotnej, ale niezbyt mokrej. Stanowisko powinno być półcieniste – trzeba pamiętać, że rośliny uprawiane w miejscu silnie nasłonecznionym szybko więdną. Podczas wegetacji rośliny należy zasilać nawozami.

Bylina serduszka – rozmnażanie

Serduszka okazałe rozmnaża się przez podział roślin, przez sadzonki lub rzadziej przez nasiona. Na sadzonki pobiera się pędy odziomkowe, które wyrosły wiosną lub pędy boczne w lecie. Sadzonki powinny mieć tzw. pietkę. Wysadza się je do doniczek wypełnionych substratem torfowym lub ziemią kompostową zmieszaną z torfem. Doniczki ustawia się w ciepłym inspekcie. Gdy nowe korzenie wypełnią doniczkę (korzenie będą „przerastać” doniczkę) rośliny wysadza się na miejsce stałe w rozstawie 25 x 20 cm. Rośliny wiążą wiele nasion, wysiewa się je jesienią na rozsadnik, wschodzą wiosną.

Serduszka – roślina w ogrodzie

W ogrodach sadzi się ją na rabatach bylinowych, w grupach na trawnikach, w ogrodach skalnych. Nadaje się także na kwiat cięty.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.