Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Sasanka zwyczajna

Pulsatilla vulgaris
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sasanka zwyczajna jest byliną. Rośnie dziko w Europie zachodniej i środkowej. W Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową, choć właściwie na stanowiskach naturalnych niestety już wyginęła. W ogrodach uprawia się najczęściej mieszańce ogrodowe.

Sasanka - opis

Sasanka zwyczajna tworzy kępy do 20–30 cm wysokości. Młoda roślina jest gęsto, filcowato owłosiona, potem staje się coraz bardziej naga. Pierzaste liście, zebrane w przyziemną rozetkę, przypominają nieco liście marchwi. Gdy roślina kwitnie, liście są niewielkie, dlatego kwiaty są tak ładnie wyeksponowane. W pełni rozwijają się dopiero w lecie. Pod ziemią roślina ma silne i rozgałęzione kłącze, z którego wyrasta kilka łodyg pokrytych długimi, srebrzystymi włoskami. Każda łodyga zakończona pojedynczym kwiatem.

 

>>Przeczytaj też: Sasanki na wiosenny skalniak

 

Sasanki - kwiaty

 

Sasanki kwitną od  marca do początku maja (w zachodniej Polsce zakwitają już na przełomie marca i kwietnia, w chłodniejszych regionach – w kwietniu). Kwiaty pojawiają się stopniowo: jedna roślina może ich wydać nawet kilkadziesiąt. Kwiaty mają 5–6 cm średnicy, są charakterystycznie filcowate po zewnętrznej stronie, skierowane ku górze, początkowo dzwonkowate, później rozpostarte. Niektóre egzemplarze powtarzają kwitnienie w sierpniu, ale wówczas pojawiają się tylko pojedyncze kwiaty. Większość gatunków, a także mieszańców ogrodowych sasanek ma kwiaty fioletowe. Ale rozpowszechnione są także odmiany purpurowe (odmiana ‘Rubra’) i białe (odmiana ‘Alba’). Rośliny o mlecznych kwiatach są trudniejsze w uprawie i najczęściej wcześniej zamierają. Wyhodowano również odmiany o specyficznym kształcie kwiatów, np. ‘Papageno’ ma postrzępione płatki, a ‘Polka’ – śnieżnobiałe pełne kwiaty.
Po przekwitnięciu sasanki są nadal bardzo dekoracyjne, pozostają bowiem na nich puszyste kwiatostany.

 

Sasanka - uprawa

 

Sasanka zwyczajna jest heliofitem – do rozwoju wymaga dużej ilości światła. Lubi urodzajną, lekką, piaszczystą, raczej suchą i ubogą, ale dobrze zdrenowaną, przepuszczalną glebę, o odczynie obojętnym lub zasadowym, dobrze wapnowaną. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych (na przykład oświetlonych przez kilka godzin dziennie). Dorosłe egzemplarze świetnie znoszą suszę dzięki głęboko sięgającemu i dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu.

>>Przeczytaj też: Krokusy w ogrodzie – wiosenne kwiaty. Zdjęcia kwitnących krokusów

 

Sasanka zwyczajna - rozmnażanie

 

Sasankę najlepiej rozmnaża się z nasion, które zbiera się, gdy łatwo oddzielają się od koszyczka. Wysiewa się je w drugiej połowie lipca, aby delikatnych siewek nie zniszczyły upały. Rośliny kiełkują po 4–6 tygodniach. Wiosną kolejnego roku siewki trzeba przepikować i przesadzić na miejsce stałe. Większość roślin zakwitnie za rok na wiosnę. Podczas pierwszego kwitnienia rośliny wypuszczają najwyżej pięć kwiatów, ale gdy podrosną, mają ich kilkadziesiąt. Sasanki rozmnażane z nasion zwykle nie powtarzają cech roślin matecznych. Zatem zbierając nasiona z kwitnących na biało egzemplarzy, otrzymamy tylko część roślin o białych kwiatach. Reszta będzie fioletowa.
Sasankę można także rozmnażać przez podział kłączy. Po kilku latach bryła korzeniowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu, należy ją wówczas wykopać i przerzedzić.

Sasanka ginie najpóźniej po pięciu latach od posadzenia na stałym miejscu w ogrodzie. Im bardziej wyszukana forma kwiatu (kolor, kształt), tym krócej roślina żyje. Czasem obumiera już po trzech latach, dlatego kolekcję tych roślin trzeba stale odnawiać.

Sasanka - zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na bardzo wczesny okres kwitnienia należy do poszukiwanych i atrakcyjnych kwiatów wiosennych sadzonych w przydomowych ogrodach. Ozdobna jest również po przekwitnięciu. Nadaje się na rabaty i do ogródków skalnych, a także do sadzenia kępami przy domach bądź płotach. Sasanki ogrodowe można sadzić na rabatach oraz w dużych ogrodach skalnych.

>>Przeczytaj też: SKALNIAK: 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki. ZDJĘCIA

Sasanka jest rośliną leczniczą i trującą – ziele (Herba Pulsatille) zawiera alkaloidy (protoanemoninę i anemoninę) o własnościach trujących. W lecznictwie dawniej stosowano ziele sasanki jako środek uspokajający.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.