Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Sadziec purpurowy

Eupatorium purpureum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: purpuroworóżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Sadziec purpurowy – opis

Sadziec purpurowy to wysoka, mocno rozrastająca się, okazała bylina z rodziny astrowatych (Astraceae). Jest zaliczana do bylin strukturalnych. Dorasta do 2 m wysokości. Jej sztywne i puste w środku łodygi są bordowoczerwone, zakończone efektownymi, dużymi kwiatostanami średnicy do 30 cm, złożonymi z mnóstwa drobnych, purpuroworóżowych kwiatów.

Sadziec purpurowy kwitnie od początku sierpnia do końca września. Po przekwitnięciu należy usunąć kwiatostany. To roślina miododajna – zwabia dużo motyli i owadów. Jej ciemnozielone liście o lancetowatym kształcie i długości około 30 cm są osadzone na łodygach w okółkach.

Sadziec purpurowy – uprawa

Sadziec to bylina łatwa w uprawie i mało wymagająca. Najlepiej lubi stanowisko półcieniste. Na miejscach nasłonecznionych lepiej kwitnie, ale podczas upałów więdnie i wtedy niezbędne jest jego podlewanie. Podłoże do uprawy sadźca powinno być wilgotne (podczas suszy trzeba roślinę koniecznie podlewać) i zasadowe. Sadziec urośnie zarówno na glebie lekkiej, jak i gliniastej.

Sadziec purpurowy jest całkowicie mrozoodporny. Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane jesienią do gruntu (wymagają stratyfikacji) lub przez podział rozrośniętych kęp.

Sadziec w ogrodzie

Sadziec purpurowy doskonale spełnia rolę byliny strukturalnej. Dzięki swoim dużym rozmiarom tworzy dobre osłony (szczególnie, gdy posadzi się go w grupach), a także dobrym tłem dla rabat kwiatowych. Bylina polecana do nasadzeń naturalistycznych, dobrze sprawdza się w pobliżu zbiorników wodnych. Doskonała do kompozycji z innymi bylinami i trawami ozdobnymi.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.