Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Sadziec konopiasty

Eupatorium cannabinum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1,6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sadziec konopiasty to roślina, którą można spotkać w Azji, Maroku, Algerii oraz w całej Europie. W Polsce jest to dość pospolity gatunek, nie tylko w stanie dzikim, ale również uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Sadziec konopiasty - opis

Sadziec konopiasty to bylina o wzniesionym pokroju, osiągająca od 50 do 160 cm wysokości. Łodyga jest sztywna, bruzdowana i lekko owłosiona. Blaszka liściowa zielonych, dłoniasto trójdzielnych, naprzeciwległych liści jest ostro zakończona lub ostro ząbkowana. Okres kwitnienia sadźca konopiastego trwa od lipca nawet do września. Drobne, jasnoróżowe lub fioletowe kwiaty w typie rurkowatym są zebrane w koszyczki, które tworzą gęste baldachy. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - czerwonobrązowe niełupki, wewnątrz których znajdują się małe, ciemnego koloru nasiona.

Ciekawą odmianą jest ‘Purple Blush’ o kwiatach w kolorze ciemnoczerwonym, która osiąga 1,5 m wysokości.

Przeczytaj też: Sadziec purpurowy – mało wymagająca bylina do każdego ogrodu >>>

Sadziec konopiasty - warunki uprawy

Stanowisko do uprawy sadźca konopiastego powinno być słoneczne lub półcieniste, a podłoże żyzne, bogate w próchnicę i wilgotne. Roślina sprawdzi się także na glebie gliniastej. Gatunek jest w pełni odporny na mróz.

Sadziec konopiasty - pielęgnacja

W okresie późnozimowym lub wczesnowiosennym warto jest ściąć pędy sadźca przy samej ziemi. W nowym okresie wegetacji roślina bujnie wybije. Rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion (są rozsiewane przez wiatr, szybko kiełkują) albo przez podział rośliny.

Sadziec konopiasty - zastosowanie

Sadziec konopiasty to gatunek, który można wykorzystać do obsadzenia miejsc przy oczku wodnym, ale tych bardziej słonecznych. Sprawdzi się również na obrzeżach rabat czy obwódkach. Może być dobrym tłem dla innych niższych roślin. Zerwane pędy kwiatowe długo zachowują świeżość. Można je również suszyć i wykorzystać na suche bukiety. Sadziec konopiasty był wykorzystywany w medycynie ludowej do leczenia objawów grypy, w bólach brzucha, do łagodzenia bóli reumatycznych.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.