Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Rudbekia naga

Rudbeckia laciniata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rudbekia naga pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce jest dość popularna - bardzo często gości w przydomowych ogrodach. Szybko się rozprzestrzenia - uznawana jest za gatunek inwazyjny. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Rudbekia naga - opis

Rudbekia naga to bylina długowieczna. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, z czasem tworzy kępy. Pędy są nagie i rozgałęzione. Osiąga od 60 do 200 cm wysokości. Zielone liście są dość różnorodne: dolne całobrzegie, nagie, pierzastodzielne i szorstkie składają się z 5-7 jajowatych listków, natomiast środkowe są 3-5-sieczne o niepodzielnej budowie.
Okres kwitnienia rudbekii nagiej przypada od lipca do września. Intensywnie żółte kwiaty zebrane są w koszyczki (składają się z kwiatów języczkowatych). Owoce są niepozorne,  czterokanciaste i nagie, pojawiają się na roślinie jesienią.
Ciekawą odmianą jest  ‘Golden Glow’ – o kwiatach pełnych, dorasta nawet do 3 m wysokości, kwitnie aż do października.

>> Przeczytaj też: Rudbekie do ogrodu - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Rudbekia naga - warunki uprawy i pielęgnacja

Rudbekia naga najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym, ciepłym i osłoniętym od wiatrów. Podłoże powinno być żyzne, przewiewnie i stale wilgotne. Nie lubi zarówno okresowych suszy, jak i zalewania terenu. Dlatego ważne jest, aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża.
Rudbekia naga nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Starajmy się ją regularnie podlewać przez cały okres wegetacji. Korzystnie wpływa na nią nawożenie zarówno mineralne, jak i organiczne.
Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion. Szybko się krzewi i może zarastać rabaty, nawet takie pokryte chwastami. Jest odporna na mróz

Rudbekia naga - zastosowanie

Rudbekia naga sprawdzi się do ogrodów prywatnych jak i w parkach. Nadaje rabatom lekkości i rustykalnego charakteru. Może być dobrym tłem dla innych niższych roślin. Starajmy się monitorować jej rozrost, gdyż staje się ekspansywna.

>>Przeczytaj też: Byliny długo i obficie kwitnące – efektowna ozdoba ogrodu

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.