Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Rudbekia błyskotliwa

Rudbeckia fulgida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniosły
Wysokość: 40 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółtopomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rudbekia błyskotliwa to piękna bylina ogrodowa z rodziny astrowatych (Astereaceae). Do rodzaju Rudbeckia należy15 gatunków, z których właśnie rudbekia błyskotliwa jest najpopularniejsza. W warunkach naturalnych rośnie w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej.

>>Przeczytaj też: Kwitnące byliny zdobią ogród latem. Jakie byliny wybrać?

Rudbekia błyskotliwa - bylina

 

Rudbekia błyskotliwa ma sztywne łodygi, osiąga od 40 do 70 cm wysokości (w zależności od odmiany). Najlepiej sadzić ją z tyłu rabaty – będzie doskonałym tłem dla niższych roślin. Najbardziej popularna jest wysoka (70 cm) odmiana rudbekii błyskotliwej ‘Goldsturm’.
Dolne liście rudbekii są dość duże, szerokie i ząbkowane, górne są mniejsze, węższe i całobrzegie. Kwiatostanem jest koszyczek, złożony z ciemnych kwiatów rurkowych (tworzących wypukły środek) oraz żółtopomarańczowych kwiatów języczkowatych. Kwiaty wyglądają jak słoneczka z czarnym oczkiem.
Rudbekia błyskotliwa to jeden z najokazalszych kwiatów lata – kwitnie już od lipca aż do później jesieni. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów mobilizuje rośliny do zawiązywania nowych pąków, dzięki czemu kwitnienie się wydłuża. Jest to roślina miododajna więc jest często odwiedzana przez pszczoły i kolorowe motyle. Kwiaty rudbekii nadają się także do cięcia i długo zachowują świeżość w wazonie.

>>Przeczytaj też: Byliny długo i obficie kwitnące – efektowna ozdoba ogrodu

 

Rudbekia uprawa

 

Rudbekia błyskotliwa najlepiej rośnie w pełnym słońcu, choć toleruje także lekki półcień. Może rosnąć w każdej ziemi ogrodowej, ale najpiękniej kwitnie w żyznej i próchnicznej glebie o odczynie lekko kwaśnym. Jest mało wymagająca, tolerancyjna i łatwa w uprawie. Na jednym miejscu może rosnąć wiele lat. Podczas suszy słabiej kwitnie - wtedy należy ją obficie podlewać. Rudbekie są w pełni mrozoodporne.

 

Rudbekia zastosowanie

Rudbekia błyskotliwa doskonale nadaje się na rabaty, nasadzenia naturalistyczne i łąki kwietne. Jej kwiaty kojarzą się ze starymi wiejskimi ogrodami. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach z innymi kwiatami.

 

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.