Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Rozplenica wschodnia

Pennisetum orientale
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, przewieszający
Wysokość: 70 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowo-purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozplenica wschodnia to trawa ozdobna. Pochodzi prawdopodobnie z Azji - tam jest bardzo popularna. W Polsce można ją spotkać jako ozdobę rabat. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Rozplenica wschodnia - opis

Rozplenica wschodnia posiada wąskie delikatne źdźbła. Bardzo ładnie porusza się na wietrze. Po kilku latach przyjmuje przewieszający się ku dołowi, kulisty pokrój. Przeważnie osiąga od 70 do 90 cm wysokości. Kwitnie najczęściej od czerwca aż do października. Kwiaty zebrane są w miękkie różowawo-purpurowe kwiatostany, ułożone są na roślinie bardzo nieregularnie, przypominają szczotki do butelek. Liście rozplenicy wschodniej jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub pomarańczowy, długo pozostają ozdobą ogrodu.
Ciekawe odmiany rozplenicy wschodniej to: ‘Karley Rose' – odmiana niska z różowymi kwiatami, jedna z najbardziej popularnych odmian; ‘Little Bunny' – odmiana dorastająca do około 20 cm wysokości.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Rozplenica wschodnia - uprawa i pielęgnacja

Rozplenica wschodnia nie jest rośliną wymagająca w uprawie, dlatego polecana jest dla początkujących ogrodników. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i glebie umiarkowanie żyznej, ale przepuszczalnej i lekko wilgotnej. Z racji tego, że rozplenica jest delikatna, starajmy się ją sadzić z dala od przeciągów. Bez problemu zimuje w naszych warunkach pogodowych, mimo to polecane jest okrywanie jej na zimę.
Rozplenicę należy regularnie podlewać, zwłaszcza podczas lata. Istotne jest obcinanie obumarłych i ususzonych liści po zimie - wtedy latem będzie zdecydowanie lepiej rosła. Raz na jakiś czas można wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym oraz kompostem lub obornikiem. Rozmnaża się ją w sposób wegetatywny przez podział kępy.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Rozplenica wschodnia - zastosowanie

Rozplenica wschodnia dobrze prezentuje się zarówno sadzona pojedynczo, jak i w grupach. Najczęściej umieszcza się ją na obwódkach, a także w okolicy zbiorników wodnych. Ładnie prezentuje się w towarzystwie azalii, rudbekii i astrów. Kwiatostany ładnie i dość szybko schną - dzięki temu można je wykorzystać do tworzenia suchych bukietów. Nadaje się także do sadzenia w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.