Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Rozchodnik sześciorzędowy

Sedum sexangulare
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik sześciorzędowy występuje prawie w całej Europie, z wykluczeniem części zachodniej, a także w Szwecji. W Polsce również można go spotkać w stanie dzikim, dodatkowo uprawiany jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).

Rozchodnik sześciorzędowy - opis

Rozchodnik sześciorzędowy zaliczany jest do bylin. Ma delikatnie wzniesiony, płożący się pokrój. Szybko zadarnia powierzchnie. Dorasta od 5 do 10 cm wysokości. Łodyga jest bardzo delikatna. Liście są równowąskie, z wyrostkiem u nasady liścia, zielone, dość grube i gęsto umieszczone na łodydze. Wyrastają w 5-6 rzędach (stąd właśnie wziął się drugi człon nazwy gatunkowej rośliny).
Kwiaty pojawiają się na roślinie w czerwcu i lipcu. Są nieduże, intensywnie żółte, zebrane w podbaldachy, które znajdują się na szczycie pędu. Późnym latem lub jesienią na roślinie pojawiają się owoce - torebki, które rozchylają się pionowo. Wewnątrz nich znajdują się bardzo drobne, brązowe nasiona.

Rozchodnik sześciorzędowy to roślina silnie miododajna i chętnie odwiedzana ją pszczoły.

>>>Przeczytaj też: Rozchodniki – byliny na skalniaki i rabaty bylinowe

Rozchodnik sześciorzędowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Rozchodnik sześciorzędowy lubi miejsca słoneczne. Co do gleby nie jest wymagający, odnajdzie się zarówno na glebach żyznych, jak i lekkich i piaszczystych. Sprzyja mu duża zawartość wapnia w podłożu. Nie lubi za to terenów zalewowych. Jest w pełni odporny na mróz oraz na suszę.
Nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o pielęgnację. Jeśli zadbamy tylko o niezalewanie rabaty z rozchodnikiem, jego uprawa jest praktycznie bezproblemowa. Raz na jakiś czas można wzmocnić go nawozem mineralnym wieloskładnikowym, jednak nie musi być to coroczny zabieg. Rozmnaża się przez wysiew nasion, a także w sposób wegetatywny przez sadzonkowanie

Rozchodnik sześciorzędowy - zastosowanie

Rozchodnik sześciorzędowy w stanie dzikim rośnie przy murkach, skałkach, wydmach czy nasypach kolejowych, w miejscach suchych i o dużej zawartości wapnia. Jeśli decydujemy się na uprawę ozdobną rozchodnika sześciorzędowego, to idealnym miejscem dla niego będzie skalniak czy obszar przy budynkach i murkach. Szybko zadarnia powierzchnię, zakrywając mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Dlatego wykorzystywany jest w ogrodzie jako roślina okrywowa.

Poznaj inne rozchodniki:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.