Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Rozchodnik Siebolda

Sedum sieboldii, syn. Hylotelephium sieboldii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: do 25 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik Siebolda pochodzi z Azji (z Japonii). W Europie, w tym również w Polsce, jest popularny i chętnie sadzony w ogrodach. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae)

Rozchodnik Siebolda - opis

Rozchodnik Siebolda to bylina o płożącym, pokładającym się pokroju. Osiąga do 25 cm wysokości. Na giętkich pędach osadzone są spiralnie okrągłego kształtu liście, szarozielone z czerwonym obrzeżem. Przez znaczną część roku główną ozdobą rośliny są liście. Kwiaty pojawiają się dopiero jesienią (od września do października) - ukazują się na szczytach pędów, zebrane są w kwiatostany w typie baldachów. Same kwiaty są drobne, ciemnoróżowe lub różowe. Liście  jesienią bardzo efektownie się przebarwiają na kolor pomarańczowy. Owocem są wielonasienne mieszki.

>>>Przeczytaj też: Rozchodniki – byliny na skalniaki i rabaty bylinowe

Rozchodnik Siebolda - warunki uprawy i pielęgnacja

Rozchodnik Siebolda najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Podłoże powinno być żyzne, lekkie i przewiewnie. Podstawą w uprawie rozchodnika jest odpowiedni drenaż, bowiem roślina nie lubi zalegającej wody w podłożu. Zalecane jest okrywanie roślin na zimę.
Rozchodnik nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas można wzmocnić go nawozem mineralnym lub organicznym, jednak nie jest to zabieg konieczny. Rozmnaża się bardzo prosto w sposób wegetatywny przez podział łodygi. Większość sadzonek przyjmuje się z powodzeniem.

Rozchodnik Siebolda - zastosowanie

Rozchodnik Siebolda to roślina idealna do ogrodów skalnych, jego kolorystyka bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie skał i kamieni. Roślina jest ozdobą przez większą część roku. Z powodzeniem można uprawiać ją w pojemnikach. Dobrze prezentuje się w doniczkach podwieszanych na balkonie bądź tarasie. Atrakcyjnie prezentuje się zarówno w grupach, jak i jako pojedynczy okaz.

Poznaj inne rozchodniki:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.