Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Rozchodnik okazały

Sedum spectabile
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik okazały jest byliną z rodziny gruboszowatych Crassulaceae. Pochodzi z Chin i Japonii.

>>Przeczytaj też: Rozchodniki – byliny na skalniaki i rabaty bylinowe. Odmiany rozchodników

Rozchodnik okazały opis

Rozchodnik okazały składa się z kilku grubych, mięsistych, prostych, ulistnionych pędów o wysokości 30–50 cm. Podczas wegetacji ozdobą rośliny są grube i mięsiste, owalne, jasnozielone z błękitnym nalotem liście. Tworzy szerokie, poduchowate kępy o interesującym pokroju.

Rozchodnik okazały kwitnie w sierpniu i wrześniu. Liczne kwiaty mają brudnoróżową barwę, są osadzone na szczycie pędów w płaskich podbaldachach o szerokości dochodzącej do 20 cm. Szczególnie atrakcyjne są kwiaty odmian o karminowym zabarwieniu.

Rozchodnik okazały uprawa

Rozchodnik okazały jest łatwy w uprawie, może zdobić ogród cały sezon. Nawet po zakończeniu wegetacji rozchodnik jest dekoracyjny. Części nadziemne można pozostawić na zimę, aby uatrakcyjniały smutny w tym czasie ogród lub balkon – bylina ta może bowiem zimować także w pojemnikach (jest odporna na mróz). Roślina jest odporna na suszę.

>>Przeczytaj też: Rozchodniki przed zimą: jak zabezpieczyć przed mrozem rozchodniki

Gleba do uprawy rozchodnika okazałego powinna być przeciętnie żyzna, przepuszczalna, średnio wilgotna, a stanowisko słoneczne, chociaż rośliny znoszą także półcień. Rozchodnik okazały najlepiej sadzić w większych grupach, na rabatach jednogatunkowych, na przykład w ogrodzie skalnym, zachowując rozstawę 30 x 30–40 cm. Można go stosować jako jednorodne obwódki rabat składających się z innych roślin.

Co roku wiosną należy usuwać tuż przy ziemi wszystkie zeschnięte, zeszłoroczne części nadziemne (jeśli nie uczyniono tego jesienią).

Rozchodnik okazały można rozmnażać przez podział roślin oraz przez sadzonki pędowe, rzadziej przez nasiona. Lipiec to dobry miesiąc na przesadzanie i rozmnażanie (przez podział) rozchodnika okazałego.

Poznaj inne gatunki rozchodnika:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.