Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik kaukaski

Sedum spurium
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: karminowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik kaukaski naturalnie rośnie na skalistych zboczach i łąkach północno-wschodniej Turcji, Kaukazu oraz północnego Iranu. Jest byliną o niewielkich wymaganiach co do gleby orazi dużej wytrzymałości.
Rozchodnik kaukaski w ogrodach sadzony jest głównie na skalniakach oraz jako roślina zadarniająca. Charakteryzuje się ekspansywnym wzrostem, szybko pokrywając powierzchnię „poduchami” darni. rozchodnik kaukaski dorasta do 15 cm wysokości. Z uwagi na silny wzrost co 2 lata warto dzielić karpy rozchodnika na mniejsze i rozsadzać.
Rozchodnik kaukaski najlepiej rośnie w miejscach słonecznych na ubogich piaszczystych i przepuszczalnych glebach o obojętnym odczynie. Wymaga okrycia na zimę, gdyż może przemarzać.
Liście rozchodnika kaukaskiego są zimozielone, drobne, jajowate, lekko karbowane. Liście odmiany 'Purpurteppich' wiosną są brązowofioletowe, a później zmieniają barwę się na ciemnopurpurową. Odmiana 'Coccineum' ma liście lekko czerwonawe, a odmiana 'Variegatum' (nazywana 'Tricolor') zielone z szerokim, kremowobiałym obrzeżeniem.
Pędy, na których nie rozwiną się kwiaty są krótsze, natomiast pędy kwiatostanowe są dłuższe i wznoszą się do góry. Kwiaty rozchodnika są prawie siedzące, zebrane w nibybaldachy, pojawiają się od czerwca do sierpnia, są zazwyczaj ciemnokarminowe.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.