Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Rozchodnik kamczacki

Sedum kamtschaticum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik kamczacki, podobnie jak rozchodnik Siebolda, pochodzi z Azji (z Japonii, Chin, a także wschodniej części Rosji). Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulacea).

>>>Przeczytaj też: Rozchodniki – byliny na skalniaki i rabaty bylinowe

Rozchodnik kamczacki - opis

Rozchodnik kamczacki to zimozielona bylina o płożącym, zwartym pokroju, z czasem tworzy zwartą darń. Osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Na giętkich, mięsistych pędach umieszczone są również mięsiste, jasnozielone liście (przy niedoborze słońca liście lekko barwią się na żółto), o lancetowatym kształcie. Okres kwitnienia rozchodnika kamczackiego przypada od czerwca do lipca. Żółte kwiaty zebrane w gęste kwiatostany, które zdobią nawet po przekwitnięciu, dzięki pomarańczowym, gwiazdkowatym słupkom.
Ciekawą odmiana rozchodnika kamczackiego jest 'Variegatum’ wyróżniająca się białymi brzegami blaszki liściowej.

Rozchodnik kamczacki - warunki uprawy

Rozchodnik kamczacki bardzo dobrze rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym. Podłoże powinno być piaszczyste, lekko żyzne i przewiewne, o obojętnym odczynie. Roślina poradzi sobie nawet w glebie o słabej zawartości składników pokarmowych. Nie lubi zalewania, z powodzeniem wytrzymuje suszę. Jest odporny mróz.

Rozchodnik kamczacki - pielęgnacja

Mięsiste liście rozchodnika kamczackiego mają zdolność do gromadzenia wody. To roślina idealna dla mało doświadczonych ogrodników. Nie wymaga nawożenia ani przycinania. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie podłoże, sama będzie się ładnie krzewić. Rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział rośliny.

Rozchodnik kamczacki - zastosowanie

Rozchodnik kamczacki nadaje się na skalniaki oraz jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Idealnie sprawdzi się posadzony w szczelinach między kamieniami, stworzy wtedy kaskadową kompozycję. Ładnie komponuje się z innymi rozchodnikami. Z powodzeniem można go uprawiać w doniczce.

Poznaj inne rozchodniki:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.