Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik hiszpański

Sedum hispanicum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik hiszpański, zwany także rozchodnikiem sinym, to niska bylina należąca do licznej rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Hiszpanii, a z południowo-wschodniej Europy.
Ze względu na niski wzrost (dorasta do 5 cm wysokości), łatwą uprawę, dużą wytrzymałość i niskie wymagania glebowe, rozchodnik hiszpański jest bardzo popularną rośliną ogrodową. Sadzony jest przede wszystkim na skalniakach, skarpach i murkach gdyż doskonale komponuje się z kamieniami i grubym żwirem.
Rozchodnik hiszpański ma mięsiste, igiełkowate zielono-niebieskie listki osadzone na płożących się pędach. Tworzy gęste poduchy, doskonale zadarniając nawet duże powierzchnie. Bardzo dekoracyjnie wyglądają rosnące obok siebie odmiany ‘Aureum’ o złotych listkach oraz ‘Glaucum; o liściach srebrnych. Gęste, kolorowe poduchy obu tych odmian rozchodnika hiszpańskiego przenikają się wzajemnie tworząc malownicze połączenie.
Rozchodnik hiszpański kwitnie dość skąpo, od czerwca do końca lipca, tworząc drobne kwiatki o różowych wierzchołkach i białych nasadach. Kwiaty osadzone są na łodyżkach do 10 cm długości. Rozchodnik hiszpański najlepiej rośnie na miejscu słonecznym, w glebie suchej, przepuszczalnej, lekko wapiennej. Dobrze znosi mrozy i nie wymaga dodatkowego okrywania na zimę.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.