Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik biały

Sedum album
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik biały to bardzo popularna bylina sadzona na skalniakach, skarpach, murkach lub jako roślina zadarniająca. Rozchodnik biały rośnie w Polsce w warunkach naturalnych w Sudetach i Karpatach.
Rozchodnik biały tworzy luźne kępy i dorasta zaledwie do kilku cm wysokości. W czerwcu na cienkich wzniesionych łodyżkach wysokości 10 cm pojawiają się drobne, białe kwiaty w kształcie gwiazdek. Kwiaty utrzymują się na roślinach aż do sierpnia, tworząc malownicze białe poduchy. Liście są mięsiste, walcowate, gęsto ułożone na płożących się pędach, ciemnozielone, jesienią lekko czerwieniejące. Liście pozostają na pędach na zimę. Roślina dobrze znosi mrozy zimując pod pokrywą śniegu.
Rozchodnik biały jest mało wymagający co do gleby, dobrze rośnie w każdej ziemi ogrodowe, poza ciężką ziemią gliniastą i nadmiernie wilgotną. Najlepsza będzie sucha, piaszczysta i przepuszczalna gleba wapienna. Stanowisko powinno być słoneczne. Roślinę można bardzo łatwo rozmnażać na wiosnę dzieląc duże karpy na mniejsze.
Popularne odmiany rozchodnika białego to: ‘Coral Carpet’ – na jesieni jego liście przybierają intensywną czerwoną barwę, ‘Chloroticum’ – liście drobne, kuleczkowate, jasnozielone, ‘Murale’ – liście czerwonobrązowe, kwiaty różowawe, pędy kwiatostanowe 15 cm.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.