Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Rojnik pajęczynowaty

Sempervivum arachnoideum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, lekko wzniesiony, płożący
Wysokość: 5 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rojnik pajęczynowaty w naturze występuje w Azji Mniejszej na Kaukazie oraz w górach europejskich (od Pirenejów po Karpaty). W Polsce jest znany i chętnie sadzony na skalniakach i uprawianych w pojemnikach. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).

Rojniki do ogrodu i doniczek - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Rojnik pajęczynowaty - opis

Rojnik pajęczynowaty to bylina sukulentowa, która ma zdolność do gromadzenia wody. Ma zwarty, płożący się i lekko wzniesiony pokrój. Po pewnym czasie tworzy zielony dywan. Osiąga od 5 do 15 cm wysokości. Łodyga jest mięsista, lekko pochylona, owłosiona. Zielone liście zebrane są w tzw. różyczki liściowe. Można zaobserwować również liście odziomkowe o lancetowatym kształcie z ostrym zakończeniem i owłosieniem. Liście łodygowe mają kształt jajowaty i są lekko zabarwione na czerwono przy wierzchołku, ściśle przylegają do łodygi. Dzięki włoskom roślina wygląda jak pokryta drobną pajęczyną. Okres kwitnienia rojnika pajęczynowatego przypada od lipca do sierpnia. Drobne, czerwone z ciemniejszymi prążkami kwiaty zebrane są w kwiatostany umieszczone na szczytach pędów.

Rojnik pajęczynowaty - warunki uprawy

Rojnik pajęczynowaty lubi miejsca ciepłe i słoneczne. Im mniej słońca tym roślina słabiej rośnie. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, o małej zawartości wapnia. Jednak tak naprawdę rojnik ma bardzo małe wymagania glebowe. Nie sprawdzi się tylko w podłożu ciężkim, gliniastym. Roślina jest odporna na suszę oraz na mróz.

Rojnik pajęczynowaty - pielęgnacja

Rojnik pajęczynowaty nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ze względu na zwartą budowę rośliny należy pamiętać, aby nie podlewać jej silnym strumieniem. Rojnik rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział rozety, bardzo szybko się korzeni.

Rojnik pajęczynowaty - zastosowanie

Rojnik pajęczynowaty to jedna z podstawowych roślina na skalniaki, alpinaria czy rabaty z akcentami kamieni czy cegieł. Roślina z powodzeniem będzie rosła w szczelinach i innych wąskich miejscach. Szybko się rozrasta, dlatego pamiętajmy aby zostawić mu miejsce na rozrost. Bardzo ładnie prezentuje się również w donicach na balkonie lub tarasie.

>> Przeczytaj też: Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.