Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Rojnik ogrodowy

Sempervivum hybridum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, lekko wzniesiony, płożący
Wysokość: 5 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rojnik ogrodowy ma duży zasięg występowania: od Maroko po Iran, roślnie także w Alpach, Sudetach, Karpatach czy na Kaukazie. W Polsce znana jest jako roślina uprawna, ozdobna. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).

Rojniki do ogrodu i doniczek - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Rojnik ogrodowy - opis

Rojnik ogrodowy to roślina bylinowa, sukulent. Ma zwarty, płożący się pokrój. Najczęściej osiąga od 5 do 15 cm wysokości. Ma bardzo ciekawą budowę: mięsista łodyga otoczona jest różyczkowymi liśćmi, które mają zdolność magazynowania wody. Liście - w zależności od odmiany - mogą mieć kolor zielony, niebieskozielony bądź zielony z różnokolorowym wierzchołkiem. Okres kwitnienia rojnika ogrodowego przypada od lipca do sierpnia. Czerwona lub różowe kwiaty zebrane są w małe kwiatostany i umieszczone na krótkich ogonkach. Owocem są mieszki.

Rojnik ogrodowy - warunki uprawy

Rojnik ogrodowy najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, z dala od przeciągów. Podłoże powinno być średnio żyzne, lekkie i przewiewne - najlepsze będą piaszczyste i żwirowate gleby. Roślina słabo rośnie na gliniastym ciężkim podłożu. Bardzo dobrze znosi suszę oraz mróz.

Rojnik ogrodowy - pielęgnacja

Rojnik ogrodowy nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy zadbać o to, aby nie sadzić go w miejscu, do którego może spływać woda. Młode sadzonki wymagają regularnego podlewania. Roślinę rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział. Można też rozmnażać przez wysiew nasion, jednak jest to rzadziej stosowana metoda.

Rojnik ogrodowy - zastosowanie

Większość gatunków rojników, w tym ogrodowy, to podstawowe rośliny na skalniaki. Rojnik ogrodowy idealnie prezentuje się z kamieniami, dobrze wygląda np. ze smagliczką skalną, żagwinem czy starcem popielnym.

>> Przeczytaj też: Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.