Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Rogownica alpejska

Cerastium alpinum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rogownica alpejska pochodzi z północnej części Europy. Należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). To niska, wolno rosnąca bylina o dywanowym, poduchowatym pokroju, tworząca rozłożyste luźne darnie z licznych cienkich, ścielących się pędów długości do 30 cm. Liście są jajowate, długości około 2 cm, pokryte – podobnie jak pędy – miękkimi, srebrzystymi włoskami.

Rogownica alpejska kwitnie pod koniec wiosny (od maja do czerwca). Białe kwiaty mają około 2 cm średnicy, są osadzone na szczytach wzniesionych pędów kwiatostanowych (długości 5–15 cm). Pędy z przekwitniętymi kwiatami należy ścinać, aby odsłonić liście.
Owocem rogownicy jest torebka.

Rogownica alpejska – wymagania uprawowe

Rogownica alpejska najlepiej rośnie na glebie próchnicznej, gliniasto-żwirowej, o średniej wilgotności i małej zawartości wapnia. Stanowisko powinno być słoneczne.
Roślinę rozmnaża się najczęściej przez podział rozrośniętych egzemplarzy lub ukorzenianie latem (w lipcu–sierpniu) pędów płonnych.

Rogownica alpejska – zastosowanie

Rogownica alpejska doskonale nadaje się na skalniaki, do sadzenia w szczelinach między kamieniami oraz na murkach i skarpach. Można z niej tworzyć kwietne dywany.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.