Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rdest pokrewny

Bistorta affinis = Polygonum affine
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rdest pokrewny (bistorta) należy do rodziny rdestowatych (Polygonaceae). Pochodzi z Himalajów, gdzie rośnie na górskich łąkach.

Rdest pokrewny - opis

Rdest pokrewny jest byliną zaliczaną do grupy roślin okrywowych, bo dość szybko jej podłużne, lancetowate, zielone liście pokrywają dostępną powierzchnię. Osiągają 15-20 cm wysokości. Jesienią przebarwiają się na czerwono.
Od czerwca do października ponad łanem liści wznoszą się na cienkich, ale sztywnych pędach wąskie kłosowate kwiatostany złożone z bardzo drobnych kwiatów. Kwiaty najpierw są bordowe lub ciemnoróżowe, a wraz z postępującym przekwitaniem stają się coraz bielsze. Wygląda to bardzo efektownie, bo w dużej kępie równocześnie są kwiatostany o różnym natężeniu barw.

>>Przeczytaj też: Rośliny okrywowe zamiast trawnika. Rośliny zadarniające: rozmnażanie i sadzenie

Rdest pokrewny – uprawa

Rdest pokrewny najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Podłoże powinno być gliniasto-piaszczyste, bogate w próchnicę, żyzne. Najlepiej jeśli jest umiarkowanie wilgotne bądź wilgotne. Rdest pokrewny jest rośliną odporną na niekorzystne warunki i nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Jest mrozoodporny, choć w mroźne bezśnieżne zimy może przemarzać. W takiej sytuacji wiosną należy cierpliwie poczekać, aż roślina wypuści nowe liście (może to nastąpić dość późno).
Roślinę rozmnaża się przez podział rozrośniętych kęp.

Rdest pokrewny – zastosowanie

Znakomicie nadaje się do zadarniania powierzchni. Można go także sadzić na wielogatunkowych rabatach kwiatowych, skalniakach, murkach, a także skarpach. Dobrze czuje się w sąsiedztwie oczek wodnych, stawów i strumieni.

>>Przeczytaj też: Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?

Rdest pokrewny – odmiany

  • ‘Darjeeling Red’ dorasta do 25 cm wysokości. Kwiaty początkowo różowopurpurowe;
  • 'Superbum' osiąga około 40 cm wysokości. Kwiaty bladoróżowe, z czasem bielejące. Roślina ekspansywna;
  • 'Donald Lovendes’– około 25 cm wysokości. Kwiaty początkowo jasnoróżowe, z czasem czerwieniejące;
  • 'Kabouter' – około 25 cm wysokości. Jasnoróżowe kwiaty w miarę kwitnienia przebarwiające się na ciemnoczerwono.

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.