Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Pysznogłówka szkarłatna = pysznogłówka dwoista

Monarda didyma
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: purpurowa, liliowa, różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pysznogłówka szkarłatna, zwana też pysznogłówką dwoistą, a potocznie bergamotką, melisą amerykańską czy indiańskim pióropuszem (przypominają je kwiaty pysznogłówki), to bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), o oryginalnych, dekoracyjnych kwiatach. Pochodzi z północnej i północno-wschodniej Ameryki Północnej.
Pysznogłówka szkarłatna jest rośliną dość ekspansywną, łatwo się rozrasta, tworząc okazałe kępy. Ma wzniesione, czworograniaste, lekko owłosione łodygi. Dorasta do 60–100 cm wysokości. Liście pysznogłówki są owłosione od spodu, mają lancetowaty kształt i piłkowane brzegi, są ułożone naprzeciwlegle. Poruszone liście wydzielają miły aromat podobny do zapachu bergamoty (liście można dodawać do herbaty).
Pysznogłówka szkarłatna kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są purpurowe, różowe, czerwone, liliowe lub białe, otoczone czerwonymi podsadkami, z zielonymi lub purpurowozielonymi przylistkami, zebrane są w główkowate kwiatostany. Kwiaty wabią pszczoły i motyle.
Pysznogłówka szkarłatna nie jest rośliną wymagającą. Najlepsze są dla niej miejsca słoneczne, ale dobrze radzi sobie także w półcieniu. Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna. Jest całkowicie mrozoodporna. Przycinanie pędów z przekwitniętymi kwiatami pobudza roślinę do tworzenia nowych pąków kwiatowych, a tym samym do dłuższego kwitnienia.
Pysznogłówka szkarłatna najlepiej wygląda posadzona w grupach na rabatach, najlepiej przy oczku wodnym. Znakomicie nadaje się także na kwiat cięty.
Pysznogłówkę najczęściej rozmnaża się przez podział rozrośniętych egzemplarzy wiosną, przy okazji rośliny przesadzając w nowe miejsce. Można ją też rozmnażać przez nasiona.


Tekst: Magdalena Michalak
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.