Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Pysznogłówka ogrodowa

Monarda hybrida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pysznogłówka ogrodowa jest byliną z rodziny wargowych (Labiatae). To mieszaniec pochodzący od gatunku Monarda didyma i Monarda fistulosa (oba rosną dziko w Ameryce Północnej).

Pysznogłówka ogrodowa -  opis

Pysznogłówka ogrodowa tworzy liczne rozłogi, szybko i silnie rozrastając się. Pędy ustawione jeden obok drugiego wyrastają do 60–100 cm wysokości, są sztywne, miękko owłosione, dość gęsto ulistnione, zakończone główkowatymi kwiatostanami. Liście jajowato-lancetowate, ostro zakończone, tak jak pędy są owłosione, pachnące.

Kwiat pysznogłówka

Pysznogłówka ogrodowa kwitnie od końca czerwca – początku lipca do września. Kwiaty wargowe zrośnięte w długą rurkę zebrane są w główki, rozwijają się często okółkami. Barwa kwiatów, w zależności od odmiany, może być różowa, czerwona lub fioletowa.

Monarda uprawa

Pysznogłówka ogrodowa lubi glebę żyzną i wilgotną oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko. Podczas suszy konieczne jest podlewanie, ponieważ korzenią się bardzo płytko.

Roślinę rozmnaża się łatwo przez podział wiosną i jesienią lub przez sadzonki – wiosną. Rośliny przycięte po pierwszym kwitnieniu powtarzają kwitnienie jesienią.

Pysznogłówka zastosowanie

Pysznogłówkę sadzi się na rabatach, grupami w parkach, na brzegach zbiorników wodnych. Nadaje się także na kwiat cięty.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.