Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Przywrotnik żółtawozielony

Alchemilla x anthochlora
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 30 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: zielonożółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Przywrotnik żółtawozielony to roślina, którą można spotkać w całej Europie. W Polsce w naturalnym środowisku występuje w okolicach Karpat i Sudetów. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Przywrotnik żółtawozielony - opis

Przywrotnik żółtawozielony to bylina, która stosunkowo długo żyje. Ma wzniesiony, zwarty pokrój. Przeważnie osiąga od 30 do 45 cm wysokości. Pędy są dość gęsto owłosione. Liście duże, nerkowatego lub okrągłego kształtu, klapowane, w kolorze zielonym (mogą lekko mienić się na niebiesko). Spodnia strona blaszki liściowej i ogonki liściowe są owłosione.
Atrakcyjnie wyglądają na roślinie krople deszczu i rosy.
Okres kwitnienia przywrotnika żółtawozielonego przypada na czerwiec i lipiec. Żółte, drobne kwiaty zebrane są w rozłożyste kwiatostany. Owocem jest niepękający, jednonasienny orzeszek.

Przywrotnik żółtawozielony - warunki uprawy i pielęgnacja

Przywrotnik żółtawozielony najlepiej czuje się w miejscach półcienistych lub zupełnie zacienionych. W słońcu rośnie zdecydowanie słabiej. Podłoże powinno być żyzne, lekko gliniaste i dość wilgotne, ale przewiewne.
Roślina dość dobrze znosi zimy, za to bywa atakowana przez choroby grzybowe (szczególnie pod koniec lata).
Starajmy się regularnie podlewać roślinę, aby nie dochodziło do utraty turgoru w liściach (może to być proces nieodwracalny). Raz na jakiś czas dobrze jest przyciąć roślinę, zwłaszcza pędy starsze i uszkodzone.

Gdy zapewnimy przywrotnikowi dobre warunki wzrostu, może stać się ekspansywny! Rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion, a także w sposób wegetatywny przez podział rośliny.

Przywrotnik żółtawozielony - zastosowanie

Przywrotnik żółtawozielony to na rabacie idealne tło dla innych roślin. Dzięki pięknym kwiatom nadaje nasadzeniom lekkości i naturalności. Można go sadzić w miejscach mało atrakcyjnych, które chcemy zakryć. Szybko się rozrośnie i zapewni nam piękną zieloną bryłę.

>>Przeczytaj tez: Przywrotnik pospolity – uprawa, właściwości, zastosowanie przywrotnika

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.