Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Przywrotnik alpejski

Alchemilla alpina
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty, kępiasty
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Przywrotnik alpejski w Polsce nie jest spotykany w naturze, ale można go spotkać jako roślinę uprawną. Roślina należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Przywrotnik alpejski - opis

Przywrotnik alpejski ma kępiasty, poduszkowaty pokrój. To roślina o niewielkich rozmiarach -  osiąga bowiem od 10 do 20 cm wysokości. Po czasie pokłada się i tworzy kobierce. Liście przywrotnika alpejskiego są  ładne, ciemnozielone, silnie powcinane. Pędy kwiatostanowe delikatnie wystają ponad liście. Okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i trwa nawet do września. Kwiaty są zielonożółte, zebrane w dość gęste pęczki. Owocami są niełupki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

>>Przeczytaj też: Przywrotnik pospolity – uprawa, właściwości, zastosowanie przywrotnika

Przywrotnik alpejski - warunki uprawy

Przywrotnik alpejski bardzo dobrze rośnie zarówno w półcieniu, jak i w słońcu. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i wilgotne. Nie czuje się dobrze w glebie suchej i jałowiej. To dobra roślina na stanowiska zacienione i suche. Jest wytrzymała na mróz. Niestety, bywa atakowana przez szkodniki -  kwieciaki.

Przywrotnik alpejski - pielęgnacja

W okresie suszy należy regularnie podlewać rabaty z przewrotnikiem. Warto raz na jakiś czas przerzedzać rabaty, aby okazy wzajemnie sobie nie przeszkadzały. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion, a także wegetatywnie przez podział okazów.

Przywrotnik alpejski - zastosowanie

Przywrotnik alpejski z powodzeniem można sadzić na skalniakach i obwódkach. Jest to idealny wypełniacz przydomowych rabat. Roślina dość wcześnie wiosną wypuszcza liście, dlatego można ją wykorzystać w nasadzeniach z okazami bardzo wcześnie kwitnącymi.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.