Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Przymiotno wąskolistne

Erigeron linearis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 5 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Przymiotno wąskolistne należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. To niewielka bylina o kępiastym pokroju, osiągająca do 20 cm wysokości. Liście przymiotna wąskolistnego są równowąskie, ustawione pionowo, mają szarozieloną barwę.
Przymiotno wąskolistne kwitnie wczesnym latem – od czerwca. Żółte kwiaty zebrane są w koszyczki. Owocem jest sucha niełupka.

Przymiotno wąskolistne najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Bylina preferuje podłoża średnio żyzne, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne. Znosi gleby lekkie, mało zasobne w składniki pokarmowe. Gatunek nie jest wystarczająco odporny na mróz. Przed nadejściem chłodów powinno się go solidnie osłonić (np. igliwiem). Młode okazy wymagają podlewania – starsze są odporne na suszę.
Przymiotno wąskolistne można sporadycznie dokarmiać nawozami organicznymi, intensywne nawożenie nie jest jednak wskazane – roślina traci wtedy srebrzysty połysk i nadmiernie rozrasta się. Ponadto warto uszczykiwać przekwitnięte kwiatostany (zwykle pojawiają się pojedynczo na pędzie). To przedłuży okres kwitnienia. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Przymiotno wąskolistne to wciąż mało znany gatunek w Polsce. Roślina może mieć jednak szerokie zastosowanie w ogrodach. Nadaje się do dekoracji skalniaków i miejsc o mało urodzajnej glebie. Można wykorzystywać ją jako roślinę okrywową. Jest cennym źródłem nektaru dla pszczół i innych zapylaczy. Dzięki „słonecznym kwiatom” rozjaśnia ogród i nadaje mu kolorytu.

>>Poznaj też inne rośliny na skalniak

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.