Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Przymiotnio sine

Erigeron glaucus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowo-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Przymiotno sine to roślina wieloletnia należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje na obszarze Ameryki Północnej. W Polsce jest znana z uprawy. Bylina ta dorasta zwykle do 20-30 cm wysokości. Wytwarza ostro zakończone, matowe liście. Kwitnie latem: od czerwca do sierpnia. Kwiaty są różowożółte. Z wyglądu przypominają astry. Tworzy gęste, barwnie kwitnące kępy.

Przymiotno sine zaleca się sadzić na stanowiskach słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. Znosi także częściowe zacienienie. Preferuje podłoża świeże, dość żyzne, przepuszczalne. Można ją uprawiać także na gorszych typach gleb.
Przymiotno sine można sadzić jesienią lub wiosną (siew wiosenny). Gatunek jest mrozoodporny. Młode okazy zaleca się podlewać, starsze znoszą suszę. Na mało żyznych glebach zaleca się stosować nawożenie (zwłaszcza nawozami organicznymi). Okazy po kwitnieniu warto przyciąć - dzięki zabiegowi rośliny mogą powtórzyć kwitnienie w okresie jesiennym.

Przymiotno sine to gatunek uniwersalny, często wykorzystywany do ozdoby niskich rabat oraz skalniaków. Dobrze wygląda w większych grupach. Można go stosować jako roślinę okrywową. Najlepiej komponuje się w ogrodach rustykalnych, naturalistycznych oraz śródziemnomorskich. Podstawowy gatunek nadaje się na kwiat cięty.

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.