Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Przemysław Sochański

Przylaszczka pospolita

Hepatica nobilis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Opis przylaszczki

Przylaszczka pospolita to bylina kłączowa z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae, występuje na stanowiskach naturalnych na terenie Europy. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
Roślina osiąga wysokość 15–20 cm. Liście ma zimozielone, trójklapowe, szerokosercowate, zebrane w przyziemną rozetę. Są barwy ciemnozielonej z wierzchu, od spodu lekko fioletowej. Młode liście biało owłosione, ale z czasem stają się skórzaste i gładkie.

Kwiat przylaszczka

Kwiaty przylaszczki pojawiają się od marca do maja. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści na szypułkach wysokości 10 cm. Barwa kwiatów niebiesko-fioletowa, czasami różowa lub biała. Zamykają się w czasie deszczowej pogody oraz na noc. Owoce wabią mrówki, które rozsiewają nasiona przylaszczki.

Przeczytaj też: Przylaszczki w ogrodzie - uprawa, wymagania, pielęgnacja, odmiany, zastosowanie >>

Przylaszczka pospolita uprawa

Przylaszczki dobrze rosną na stanowiskach cienistych i półcienistych, pod drzewami i krzewami. Gleba powinna być próchnicza, stale wilgotna, wapienna.
Roślina źle znosi przesadzanie, jednak jeśli jest to konieczne, należy przesadzić ją wiosną w czasie kwitnienia rośliny, aby zdążyła się zregenerować przed zimą.

Przylaszczka ogrodowa

Przylaszczka pospolita stosowana jest do nasadzeń naturalistycznych, na rabatach pod drzewami i krzewami, a także do ogrodu skalnego.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.