Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Przetacznik armeński

Veronica armena
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Przetacznik armeński to niska bylina górska o pokładających się łodygach, tworząca niskie poduszeczki kwitnące na fioletowoniebiesko. Roślina dziko rośnie od Turcji po Zakaukazie. W ogrodach najczęściej jest sadzona na skalniakach.
Pędy przetacznika armeńskiego są płożące, dorastają nawet do 40 cm długości. Roślina kwitnie obficie. Kwiaty przetacznika armeńskiego są drobne do 1,5 cm średnicy), fioletowoniebieskie z jasnymi żyłkami na płatkach i białym środkiem. Pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Wtedy zielone poduchy liści zmieniają kolor na niebieski. Warto sadzić rośliny w grupach po 3-10 sztuk aby ich dekoracyjny efekt był podkreślony.
Przetacznik armeński najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Roślina jest dość wrażliwa na nadmiar wilgoci dlatego gleba powinna być lekka i przepuszczalna. Po przekwitnięciu warto obciąć przekwitłe kwiatostany i nadać roślinie bardziej zwarty pokrój. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Można ją łatwo rozmnażać przez podział kęp.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.