Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Przelot pospolity

Anthyllis vulneraria
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 10 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Przelot pospolity to krótkowieczna bylina z rodziny Fabaceae (bobowate). Rośnie pospolicie na suchych łąkach i pastwiskach prawie w całej Europie. Z palowego, długiego na 1 m, korzenia wyrasta kępka zielonych złożonych liści odziomkowych oraz długie na 10–60 cm, wznoszące się, a czasem u nasady pokładające pędy, tylko u nasady rozgałęzione, a zakończone główkowatymi kwiatostanami. Listki są podłużnie jajowate, całobrzegie; liście łodygowe złożone z 3–7 par listków bocznych. U nasady liści czasem wyrastają małe przylistki.

Przelot pospolity kwitnie od maja do sierpnia. Pojedynczy kwiat ma żółty kolor i budowę typową dla roślin motylkowatych (cechą charakterystyczną jest wyjątkowo duży, rozdęty i mocno owłosiony kielich kwiatowy).
Przelot pospolity najłatwiej rozmnaża się za pomocą nasiona (sam się rozsiewa).

Przelot pospolity jest łatwy w uprawie, ma niewielkie wymagania. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Gleba powinna być przepuszczalna i bogata w wapń. Jako roślina motylkowata wchodzi w symbiozę z bakteriami brodawkowymi, co pozwala na zaopatrywanie się w azot z powietrza. Przelot pospolity jest w pełni mrozoodporny.

Przelot pospolity znakomicie nadaje się na skalniaki, rabaty i do obsadzania skarp. Można go też uprawiać w pojemnikach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.