Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Przelot górski

Anthyllis montana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Przelot górski to niska bylina skalna z rodziny bobowatych Fabaceae, o kępiastym pokroju, rozrastająca się za pomocą rozłogów. Dorasta do 10–30 cm wysokości. W naturze rośnie w górach Europy: na kamienistych górskich łąkach, w załomach skalnych i osuwiskach kamieni.
Przelot górski kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Czerwonokarminowe kwiaty, które z czasem różowieją, tworzą główkowate, gęsto pokryte jedwabistymi włoskami kwiatostany osadzone na owłosionych pędach kwiatostanowych, które mają tendencję do pokładania się. Kwiaty charakteryzują się przyjemnym porzeczkowo-malinowym zapachem. Liście przelotu górskiego mają zielonoszary kolor, są lancetowate i owłosione na brzegach. Dolne części pędów drewnieją, dlatego warto po przekwitnięciu przyciąć pędy rośliny dość nisko – poprawi to wygląd rośliny.

Przelot górski jest rośliną odporną na niekorzystne warunki i łatwą w uprawie. Wymaga stanowiska słonecznego, lubi glebę wapienną i kamienistą. Podczas długotrwałej suszy należy roślinę nawadniać. Jest rośliną całkowicie mrozoodporną.
Przelot górski rozmnaża się przez nasiona wysiewane jesienią lub wiosną, po stratyfikacji.

Przelot górski znakomicie nadaje się na skalniaki. To także doskonała roślina okrywowa i do sadzenia na rabatach.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.