Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Przegorzan pospolity

Echinops ritro
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona, srebrzysta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: srebrzystoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Przegorzan pospolity to bylina należąca do rodziny astrowate (Asteraceae). Dorasta do 100 cm wysokości, tworzy sztywne pędy pokryte białym filcem. Liście przegorzanu przypominają liście ostu, są z wierzchu zielone, a od spodu srebrzyste.
Przegorzan pospolity kwitnie od lipca do września. Kwiaty są zebrane w srebrzystoniebieskie, kuliste kwiatostany średnicy 2–4 cm, osadzone na końcach pędów kwiatostanowych. Przegorzan pospolity jest rośliną miododajną.

Przegorzan pospolity najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym w podłożu wapiennym, luźnym, przepuszczalnym, suchym, piaszczystym lub żwirowym. Gdy długo utrzymuje się wysoka temperatura, konieczne jest podlewanie rośliny, ponieważ w czasie suszy dolne liście obsychają. W pozostałych okresach nawadnianie nie jest potrzebne. Przegorzan pospolity jest rośliną w pełni mrozoodporną.
Najłatwiej rozmnażać przegorzan przez nasiona wysiewane w marcu lub kwietniu (nasiona kiełkują po 2 tygodniach). Pikowanie wschodów nie jest konieczne, dlatego można siać nasiona pojedynczo do wielodoniczek.
Odmiany przegorzanu rozmnaża się wyłącznie za pomocą sadzonek korzeniowych (aby powtórzyły cechy rośliny matecznej). Fragmenty korzeni długości 8–10 cm pobiera się bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji, i układa pionowo w podłożu. Przegorzan pospolity rozmnaża się także przez podział karp jesienią lub wiosną.

Przegorzan pospolity to doskonała bylina do ogrodów naturalistycznych. Znakomicie sprawdza się na rabatach bylinowych złożonych z wysokich roślin o podobnych wymaganiach. Cięte kwiatostany nadają się na suche bukiety.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.