Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Pragnia syberyjska

Waldsteinia sibirica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pragnia syberyjska to jedna z ciekawszych roślin okrywowych. Ta interesująca bylina dorasta do 10–20 cm wysokości i szybko może pokryć dość duże powierzchnie, rozrastając się za pomocą kłączy.
Pragnia syberyjska ma niewielkie, delikatnie błyszczące, zielone listki (podobne do listków poziomki), które utrzymują się na roślinie także w okresie zimowym. Wiosną (kwiecień–maj) dodatkową ozdobą pragni syberyjskiej są jaskrawo żółte, pięciopłatkowe kwiatki, zebrane w luźne kwiatostany, wyrastające na cienkich, zielonych łodyżkach. Jeśli kwiaty zostaną zapylone, po przekwitnięciu przekształcają się w niewielkie, czerwone owocostany, bardzo podobne do poziomki, ale niejadalne.
Pragnia syberyjska nie ma dużych wymagań środowiskowych i jest dość łatwa w uprawie. Najważniejsza jest dla niej odpowiednia wilgotność podłoża, gdyż nie lubi ani przesuszenia ani zalewania. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach półcienistych oraz średnio żyznych, stosunkowo wilgotnych podłożach. W miejscach słonecznych, przy odpowiedniej wilgotności wydaje więcej kwiatów, a na stanowiskach pócienistych i żyznych glebach, bujnie się rozrasta, tworząc soczyście zielone dywany.
Pragnię syberyjską najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek rozłogowych, pobieranych z rośliny wiosną, ale można też spróbować wysiewu nasion (nasiona wymagają stratyfikacji).
Pragnia syberyjska nie jest podatna na choroby i znakomicie nadaje się do zadarniania skarp, pustych fragmentów gruntu, a także obsadzania murków. Można również zastąpić nią dekoracyjny trawnik (nie nadaje się do intensywnego użytkowania).

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.