Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pragnia kuklikowata

Waldsteinia geoides
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 5 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pragnia kuklikowata należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w południowo-wschodniej Europie.
Pragnia kuklikowata to bylina osiągająca do 25 cm wysokości. Charakteryzuje się kępiastym pokrojem. Ma błyszczące, ciemnozielone liście z drobnymi wcięciami. Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są drobne, pięciopłatkowe, o barwie żółtej.

Pragnię kuklikowatą najlepiej sadzić w miejscach częściowo zacienionych, najlepiej osłoniętych oraz wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Preferuje gleby przepuszczalne, średnio zasobne, umiarkowanie wilgotne. Z powodzeniem można ją uprawiać także na podłożach gorszej klasy.
Roślina jest w pełni mrozoodporna. Sadzonki sadzi się do gruntu jesienią lub wiosną. Znosi krótkotrwałą suszę, ale podczas długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga podlewania. Jeśli przyschnie trzeba ją przyciąć przy samej ziemi – powinna odrosnąć od korzeni.
Pragnię kuklikowatą można sporadycznie dokarmiać (1-2 razy w sezonie). Dobre rezultaty osiąga się stosując nawozy organiczne. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach należy co 2-3 lata przesadzać do nowych pojemników oraz co roku osłaniać przed mrozem.

Pragnia kuklikowata to ciekawa dekoracja skalniaków i oczek wodnych. Można ją także wykorzystywać do dekoracji cienistych rabat. Dobrze komponuje się z gatunkami o ozdobnych liściach, takimi jak funkie czy żurawki. Atrakcyjnie wygląda sadzona wśród kamieni i przy murkach. Pasuje do ogrodów różnego typu, w tym ogrodów w stylu wiejskich bądź ogrodów leśnych.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.