Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’

Aegopodium podagraria 'Variegatum'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zadarniający, wzniesiony
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ to ozdobna odmiana podagrycznika pospolitego – ekspansywnej byliny należącej do rodziny selerowatych (Apiaceae). Gatunek rośnie dziko w Europie i zachodnich rejonach Azji. W Polsce podagrycznik to roślina bardzo pospolita: zasiedla głównie miejsca cieniste i półcieniste, wilgotne. Jest trudnym do zwalczenia chwastem.

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’- opis

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ to bujnie rosnąca (ale znacznie mniej ekspansywna od gatunku) bylina o ozdobnych szarozielonych, trójdzielnych liściach z kremowobiałym obrzeżeniem wcinającym się w kierunku nerwu głównego. Ozdobny charakter zachowuje przez cały sezon wegetacyjny.

Dorasta do 40-50 cm wysokości, a w okresie kwitnienia, gdy spośród liści wyrastają wysokie sztywne i rozgałęzione pędy kwiatostanowe osiąga do 100 cm wysokości. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Drobne, białe kwiaty zebrane są w płaskie baldachy. Roślina okrywowa.

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ - uprawa

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym, ale znosi też pełne słońce (choć w upalne dni białe brzegi liści mogą ulegać poparzeniu). Lubi gleby próchniczne i wilgotne, ale rośnie na każdym podłożu, nawet ubogim. Jest całkowicie mrozoodporny.

Rozmnaża się przez podział rozłogów (sadzonki łatwo się przyjmują). W sezonie powinno się usuwać niewybarwione, jednolicie zielone liście. Po sezonie (wiosną lub jesienią) należy usuwać zbrązowiałe pozostałości pędów nadziemnych.

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ - zastosowanie

Doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa. Ze względu na ekspansywność tej rośliny trzeba dbać, by się nie rozrastała w sposób niekontrolowany. Można usuwać nadmiar roślin lub otoczyć teren przeznaczony do zadarnienia krawężnikiem betonowym lub szeroką taśmą z tworzywa sztucznego. Posadzony w sąsiedztwie innych roślin ozdobnych może je – w stosunkowo krótkim czasie – zdominować.
Znakomicie nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.