Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pluskwica groniasta

Cimicifuga racemosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pluskwica groniasta pochodzi z Ameryki Północnej. Uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie, w tym również w Polsce. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Inne nazwy rośliny to pluskwica sercolistna lub świecznica groniasta.

Pluskwica groniasta - opis

Pluskwica groniasta jest byliną o wzniesionej i wyprostowanej, obficie ulistnionej łodydze. Zwykle roślina osiąga od 1 do 2 m wysokości (wszystko zależy od warunków uprawy). Liście są klapowane, ciemnozielone, osadzone poniżej kwiatostanu.Roślina tworzy kłącze.

Pluskwica groniasta kwitnie na początku jesieni (od września do października). Kwiaty są bardzo małe, w kolorze kremowobiałym, zebrane w gęsty groniasty kwiatostan (stąd nazwa rośliny). Kwiaty nie rozwijają się jednocześnie, ale tworzą tzw. efekt kaskady. Wydzielają przyjemny zapach.
Ciekawą odmianą jest 'Armleuchter', która kwitnie we wrześniu i tworzy rozgałęzione kwiatostany.

Pluskwica groniasta - warunki uprawy

Pluskwica groniasta preferuje wystawę półcienistą lub zacienioną. Pełne słońce dość szybko prowadzi do usychania i zamierania całej roślin. Podłoże powinno być żyzne (świeża gleba z kruszoną gliną będzie idealna), przewiewne, o stałej wilgotności. Pluskwica nie znosi przesuszania. Raczej dobrze znosi zimę w naszym klimacie.

Pluskwica groniasta - pielęgnacja

Pluskwica groniasta nie wymaga specjalistycznych zbiegów pielęgnacyjnych. Nawet niepielęgnowana będzie rosła, ale zdecydowanie słabiej może kwitnąć. Nie wolno jej tylko przesuszać, regularne i dość obfite podlewanie jest kluczowe w uprawie pluskwicy. Warto raz na jakiś czas zastosować nawożenie organiczne w postaci kompostu, najlepiej na wiosnę. Roślina rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział kłączy jesienią lub na wiosnę.

Pluskwica groniasta - zastosowanie

Pluskwica groniasta idealnie sprawdzi się na rabatach zacienionych. Stanowi dobre tło dla niższych roślin. Ma również właściwości lecznicze (wyciąg z korzenia pluskwicy łagodzi bóle stawów oraz bóle menstruacyjne). Roślina nadaje ogrodowi leśny, dziki charakter.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.