Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Płomyk (floks) szydlasty 'White Delight'

Phlox subulata 'White Delight'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Płomyk szydlasty 'White Delight' to zimozielona, niska bylina, idealna na skalniaki. Tworzy gęste i niskie (10-15 cm wysokości) kobierce. Pędy tej odmiany płomyka szydlastego pokładają się po ziemi, są cienkie, gęsto ulistnione, a na ich końcach w kwietniu i maju powstają małe białe kwiaty. Jest ich tak wiele, że prawie nie widać lancetowatych zielonkawych liści.
Nazwa rośliny (płomyk) pochodzi od łacińskiego słowa phlox - płomień i nawiązuje do jaskrawo wybarwionych kwiatów, a od kształtu ostrych końców liści pochodzi polska nazwa –  szydlasty.
Płomyk szydlasty 'White Delight' nie ma dużych wymagań i jest tolerancyjny w stosunku do gleby. Najlepiej jednak będzie rósł w przepuszczalnym i piaszczystym podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Powinien być sadzony na stanowisku słonecznym.
Płomyk szydlasty 'White Delight' dobrze prezentuje się na skalniaku, murku lub niskiej rabacie. Z uwagi na to, że tworzy gęste kępy często jest stosowany jako roślina zadarniająca. Może także zastępować trawnik (pod warunkiem że nie będzie deptany).
Płomyk szydlasty 'White Delight' szybko się rozrasta, w związku z czym wymaga regularnego przycinania (cięcia wymaga także po kwitnieniu). Najlepiej wygląda sadzony w grupach po kilka sztuk lub wielokolorowych kompozycjach z innymi niskimi roślinami skalnymi.
Płomyk szydlasty dość dobrze znosi suszę i rzadko bywa atakowany przez choroby czy szkodniki. Młode rośliny wymagają podlewania podczas długotrwałej suszy. Odmiana 'White Delight' jest odporna na mróz i nie wymaga zabezpieczania na zimę (poza rejonami gdzie występuje duże ryzyko mrozu).


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.