Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Płomyk (floks) szydlasty ‘G.F. Wilson’

Phlox subulata ‘G.F. Wilson’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieskofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Płomyk szydlasty ‘G.F. Wilson’ to niska bylina z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Nazwa rośliny (płomyk) pochodzi od łacińskiego słowa phlox - płomień i odnosi się do jaskrawo wybarwionych kwiatów, a od kształtu ostrych końców liści pochodzi polska nazwa – szydlasty.
Floks szydlasty to jedna z najlepszych i najczęściej sadzonych roślin na skalniaki. Odmiana płomyka szydlastego ‘G.F. Wilson` tworzy niskie (10 cm wysokości) poduchy gęsto ulistnionych, szydlastych (igiełkowatych) pędów, które na wiosnę (w kwietniu i maju, a czasem nawet w czerwcu) obsypują się setkami małych jasnych fioletowoniebieskich kwiatków.
Płomyk szydlasty ‘G.F. Wilson’ tworzy niskie i gęste kobierce, szybko się rozrasta zadarniając coraz to nowe powierzchnie gleby. Najlepiej wygląda posadzony w małych grupach (po kilka sztuk). Dobrze prezentuje się w sąsiedztwie różnokolorowych odmian floksów lub innych kwitnących gatunków roślin skalnych. Najlepiej będzie rósł i kwitł na stanowisku słonecznym, w glebie piaszczystej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Płomyk szydlasty ‘G.F. Wilson’ jest dość tolerancyjny w stosunku do gleby, pod warunkiem że będzie ona przepuszczalna.
Płomyk szydlasty ‘G.F. Wilson’ jest bardzo często sadzony na skalniakach. Często wykorzystuje się go jako roślinę zadarniającą, a także sadzi na murkach i w szczelinach między kamiennymi płytami oraz na niskich rabatach. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary płomyk szydlasty ‘G.F. Wilson’ powinien być zawsze sadzony na froncie kompozycji, aby nie został zasłoniony przez większe rośliny.
Większość odmian płomyka szydlastego jest w pełni mrozoodporna, jednak odmiana ‘G.F. Wilson’ może przemarzać w mroźne i bezśnieżne zimy. Dlatego warto go zabezpieczyć jedliną, słomą lub białą agrowłókniną. Nie wolno roślin okrywać liśćmi gdyż często pod nimi gniją.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.