Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Piwonia wąskolistna = piwonia delikatna

Paeonia tenuifolia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Piwonia wąskolistna pochodzi z Kaukazu, dziko rośnie także na terenach położonych na północ od Morza Czarnego oraz na zachód od Rumunii i Serbii. Jest byliną należącą do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae).

Piwonia wąskolistna – opis

Piwonia wąskolistna ma krzaczasty pokrój, dorasta do 30–60 cm wysokości. Tworzy zgrubiałe (tzw. marchwiaste) korzenie. Liście są pierzaste, bardzo wąskie, mocno powcinane, podobne do liści kopru.
Piwonia wąskolistna kwitnie w maju–czerwcu. Duże, ciemnoczerwone, błyszczące kwiaty o pojedynczych płatkach mają 6–8 cm średnicy. Na każdym pędzie wyrasta jeden kwiat.
W Polsce najczęściej uprawia się odmianę ‘Rubra Plena’ o pełnych kwiatach (kwitnie dwa tygodnie później niż gatunek).

Piwonia wąskolistna – uprawa

Piwonia wąskolistna nie lubi podłoża podmokłego i słabo przepuszczalnego – w takich warunkach może zagniwać i narażona jest na choroby grzybowe. Najlepsza dla niej jest gleba bogata, żyzna, najlepiej gliniasto-piaszczysta, dobrze przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko powinno być słoneczne, dopuszczalny jest lekki półcień.

Raz w roku, w okresie wegetacji, należy zasilić roślinę kompostem, dobrze rozłożonym obornikiem lub nawozem mineralnym. Jesienią należy ściąć obumarłe liście.
Piwonia wąskolistna jest całkowicie mrozoodporna. Źle znosi przesadzanie.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak rozmnożyć peonie (piwonie)?

Rozmnaża się ją przez podział jesienią (koniec sierpnia, początek września) rozrośniętych egzemplarzy. Roślinę sadzimy tak, by pąki, które są na szyjce korzeniowej, znalazły się tuż pod ziemią (nie głębiej niż 2–5 cm). Przed sadzeniem warto dodać kompostu do dołka wykopanego pod piwonię. Rośliny mogą wymagać podpierania.
Choć piwonia nadaje się na kwiat cięty, to pamiętajmy o tym, że nadmierne cięcie kwiatów z całymi łodygami może spowodować słabsze kwitnienie w roku następnym.

>>Przeczytaj też: Piwonie (peonie): jak i kiedy przesadzać piwonie

Piwonia wąskolistna – zastosowanie

Piwonia wąskolistna jest rośliną długowieczną, na jednym miejscu może rosnąć wiele lat, o ile stworzy się dla niej sprzyjające warunki rozwoju.
Roślina znakomicie nadaje się na rabaty bylinowe. Trzeba tylko pamiętać o tym, że dość wcześnie zasychają jej liście, dlatego warto posadzić bezpośrednio przy niej rośliny, które pozostaną dekoracyjne po przekwitnięciu peonii, np. rośliny jednoroczne o ozdobnych kwiatach albo niskie trawy ozdobne. Piwonia wąskolistna dobrze też prezentuje się na skalniakach.

Poznaj też:

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.