Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Piwonia Młokosiewicza

Paeonia mlokosewitschii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 50 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Piwonia Młokosiewicza pochodzi z Kaukazu - tam występuje w naturze. Została odkryta w 1897 r. przez słynnego polskiego przyrodnika, Ludwika Młokosiewicza. W Polsce jest chętnie sadzona w ogrodach ze względu na swoje walory dekoracyjne. Należy do rodziny piwoniowatych (Peaoniaceae).

Piwonia Młokosiewicza - opis

Piwonia Młokosiewicza to wolno rosnąca, długowieczna bylina o wzniesionym, krzaczastym, lekko rozłożystym pokroju. Dorosłe okazy mogą tworzyć krzewy. Osiąga od 50 do 70 cm wysokości. Łodyga jest dość gruba, liście sezonowe, duże, intensywnie zielone, o jajowatym, lekko spłaszczonym kształcie.

Peonia Młokosiewicza zakwita w drugiej połowie maja (pełnię kwitnienia roślina osiąga po 5-8 latach od posadzenia). Kwiaty są bardzo ozdobne, duże (o średnicy dochodzącej nawet do 12 cm), żółte lub kremowe (rzadko białe), mają zawsze po osiem płatków i intensywnie żółte pręciki. Gatunek nie ma odmian o pełnych kwiatach. Ozdobą rośliny są też dojrzewające w sierpniu owoce - malutkie mieszki o czerwonych okrywach, które skrywają lśniące, czarne nasiona. Korzenie - jak u wszystkich piwonii - są drewniejące.

>>Przeczytaj też: Kiedy i jak rozmnożyć peonie (piwonie)?

Piwonia Młokosiewicza - warunki uprawy

Piwonia Młokosiewicza do prawidłowego wzrostu wymaga miejsca słonecznego i ciepłego. Toleruje również częściowe zacienienie, jednak w takim miejscu zdecydowanie słabiej rośnie oraz kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, bogate w humus, przewiewne, dobrze utrzymujące wilgoć, o przepuszczalnych głębszych warstwach. Starajmy się nie zalewać rabaty z piwonią, gdyż może to prowadzić do porażenia przez choroby grzybowe, zwłaszcza szarą pleśń.
Roślina wymaga zabezpieczenia na zimę - po pierwszych przymrozkach należy ziemię wokół rośliny okryć stroiszem lub liśćmi.

Piwonia Młokosiewicza - pielęgnacja

Piwonia Młokosiewicza nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, jest dość łatwa w uprawie. Należy ją regularnie odchwaszczać oraz podlewać w ciągu całego okresu wegetacji. Raz na jakiś czas można wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem bądź obornikiem. Jednak i bez tego zabiegu na umiarkowanie żyznym podłożu roślina radzi sobie bardzo dobrze. Dorosłe egzemplarze nie lubią przesadzania, dlatego starajmy się wybierać miejsce do sadzenia w sposób przemyślany.

Piwonię rozmnaża się przez podział rośliny czy karpy, ale także przez wysiew nasion. Ten drugi sposób jest o wiele bardziej skomplikowany, zwłaszcza w amatorskich warunkach.

Piwonia Młokosiewicza - zastosowanie

Piwonia Młokosiewicza to idealna roślina na bylinowe rabaty wieloletnie (na tym samym miejscu może rosnąć do 20 lat). Jest dobrym tłem dla niższych roślin jednorocznych. Nadaje ogrodowi lekki, rustykalny, wiejski klimat. Wykorzystuje się ją także w bukieciarstwie, kwiaty w wazonie mogą w dobrej kondycji postać nawet przez kilka dni.

Poznaj też:

Tekst: Martyna Cieslińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.