Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Pióropusznik strusi

Matteuccia struthiopteris
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pióropusznik strusi to roślina wieloletnia należąca do rodziny onokleowatych (Onocleaceae). W środowisku naturalnym pióropusznik strusi występuje w Europie oraz Azji. Porasta wilgotne lasy, zarośla , brzegi rzek i tereny bagienne. W Polsce pióropusznik strusi podlega częściowej ochronie gatunkowej. Paproć dorasta do 100-150 cm wysokości. Liście zarodnikonośne są długie, lancetowate z zawijającymi się brzegami listków. Brunatne zarodniki dojrzewają od lipca do września. Gatunek może być ekspansywny.

Pióropusznik strusi lubi miejsca jasne, ale osłonięte od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Toleruje stanowiska cieniste. Optymalne są podłoża żyzne, próchnicze, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Znosi gorsze typy gleb. Roślinę najlepiej sadzić do gruntu wiosną. Można ją rozmnażać przez podział lub wysiew zarodników. W okresie bezdeszczowym wymaga podlewania. Wytrzymuje tylko krótkotrwałe susze. Warto stosować do zasilania nawozy organiczne. Gatunek jest w pełni mrozoodporny.

Pióropusznik strusi - ze względu na rozmiary i ryzyko zagłuszania innych gatunków - poleca się sadzić w większych ogrodach i parkach. Dobrze wygląda w nasadzeniach leśnych i naturalistycznych. To dekoracja zbiorników wodnych, murków, ogrodzeń i wysokich rabat. Może rosnąć pod koroną drzew.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.