Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Pierwiosnek z grupy Candelabra

Primula
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, żółta, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Do tej grupy pierwiosnków należą gatunki azjatyckie i pochodzące od nich odmiany. Są to atrakcyjne, łatwe w uprawie rośliny wieloletnie nadające się do sadzenia w wilgotnych miejscach, na przepuszczalnych glebach.

Mają bardzo charakterystyczne kwiatostany dorastające do 60 cm, z kwiatami średnicy do 2 cm, ułożonymi na łodydze w kilku okółkach. To powoduje, że przypominają świeczniki (stąd nazwa grupy). Tworzą siedzące na ziemi rozety liści, spośród których wyrastają pędy kwiatowe. Kwiaty są intensywnie wybarwione: żółte, fioletowe, czerwone, amarantowe. Sadzić je można na ocienionych rabatach, nad brzegami oczek wodnych lub pod okapem wysokich drzew. Łatwo się rozsiewają. (as)

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.