Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Pierwiosnek Siebolda

Primula sieboldii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, purpurowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pierwiosnek Siebolda swoje korzenie ma w Azji - tam można go spotkać w lasach i na wilgotnych łąkach. Uprawiany jest jako roślina ozdobna w wielu krajach na świecie, także w Polsce. Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Pirmulaceae). Drugi człon nazwy gatunkowej pochodzi od dr Phillipa Siebolda, który w XIX wieku wprowadził roślinę do krajów zachodnich.

>> Przeczytaj też: Pierwiosnki zakwitają wczesną wiosną. Gatunki pierwiosnków

Pierwiosnek Siebolda - opis

Pierwiosnek Siebolda jest byliną o kępiastym, zwartym pokroju. Zazwyczaj osiąga od 20 do 30 cm wysokości. Odziomkowe liście wyrastają z kłącza (będącego zmodyfikowana łodygą). Blaszka liściowa jest zielona, pofałdowana, ząbkowana na brzegach, delikatnie owłosiona. Liście obumierają po kwitnieniu.
Pierwiosnek Siebolda kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są dość duże, zebrane w baldachy osadzone na łodydze wyrastającej z kłącza. Typowy kolor kwiatów to różowy, jednak na rynku dostępne są także okazy o kwiatach białych, czerwonych, purpurowych. Owocem jest torebka otwierająca się na szczycie, zawierające drobne, brązowe nasiona.

Pierwiosnek Siebolda - warunki uprawy

Pierwiosnek Siebolda najlepiej rośnie w miejscu półcienistym lub zacienionym, choć najobficiej kwitnie na stanowisku delikatnie ocienionym. Na glebach dostatecznie wilgotnych (które nie przesychają latem) można roślinę sadzić także w miejscach nasłonecznionych. Podłoże powinno być żyzne przepuszczalne i lekko kwaśne.
Pierwiosnek Siebolda może przemarzać w naszym klimacie.

Pierwiosnek Siebolda - pielęgnacja

Pierwiosnek Siebolda nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Podczas całego okresu wegetacji należy roślinę regularnie podlewać. Na zimę wymaga okrycia - najlepiej agrowłókniną lub ściółką ze zdrowych, suchych liści. Roślinę rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział kęp (idealnym terminem dla tego zabiegu jest początek wiosny).

Pierwiosnek Siebolda - zastosowanie

Pierwiosnek Siebolda jest dobrym uzupełnieniem rabaty bylinowej. Jednak nie sprawdzi się jako okaz pokrywający powierzchnię gleby, ponieważ liście po kwitnieniu obumierają i roślina traci na atrakcyjności. Ten gatunek pierwiosnka można także uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach i we wnętrzach.

Poznaj inne pierwiosnki:

 

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.