Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Pierwiosnek maleńki

Primula minima
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 5 cm - 6 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pierwiosnek maleńki pochodzi z Europy, konkretnie z gór - Karpaty, Apeniny, Alpy, Pireneje to miejsca gdzie występuje w naturze. W Polsce w naturalnym środowisku można spotkać go w Karpatach i w Karkonoszach. Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Pirmulaceae).

Przeczytaj też: Pierwiosnki zakwitają wczesną wiosną. Gatunki pierwiosnków

Pierwiosnek maleńki - opis

Pierwiosnek maleńki to bylina niewielkich rozmiarów - najczęściej ma kilka cm wysokości, nieco zwiększa swą wysokość podczas kwitnienia. Roślina ma kępiasty, zwarty pokrój. Tworzy duży - w porównaniu do nadziemnej części rośliny - korzeń. Liście są zimozielone, w typie odziomkowym (wyrastają z modyfikacji łodygi lub kłącza), mają klinowaty kształt i - najczęściej na szczycie - wcięte trzy ząbki. Liście są zielone, lśniące, pokryte woskowym nalotem. Pierwiosnek maleńki kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty umieszczone są na krótkiej łodydze, mają dzwonkowaty kształt, kielich jest pięcioząbkowy, zrośnięty. Same kwiaty nie są duże, ale bardzo dekoracyjne, fioletowe lub purpurowe.  Owocem jest torebka, która pęka. Wewnątrz niej znajduje się mnóstwo małych nasion.
Pierwiosnek maleńki jest chętnie odwiedzany przez owady, z w tym przez pszczoły.

Pierwiosnek maleńki - warunki uprawy i pielęgnacja

Pierwiosnek maleńki nie jest rośliną wymagającą. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym, podłożu umiarkowanie żyznym, jednak warto zapewnić kwaśne pH gleby - wtedy zdecydowanie lepiej kwitnie. Dzięki dość pokaźnym korzeniom roślina jest przystosowana nawet do trudnych warunków, dlatego można ją uprawiać z powodzeniem nawet na zboczach skarp.
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie, zwłaszcza podczas dużych upałów. Pierwiosnek można rozmnażać przez podział kęp lub w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: prymulki. Jak dbać o prymule w domu?

Pierwiosnek maleńki - zastosowanie

Pierwiosnek maleńki bardzo dobrze sprawdza się jako uzupełnienie rabaty na skarpie. Najlepiej prezentuje się posadzony w licznej grupie. Będzie również ciekawą propozycją na rabatę bylinową.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.