Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Pięciornik alpejski

Potentilla crantzii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 5 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pięciornik alpejski swoje korzenie w górach Europy i Azji. W Polsce można spotkać go na Babiej Górze oraz w Tatrach. Roślina należy do rodziny różowate (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Pięciorniki – najpopularniejsze gatunki pięciorników do ogrodu, zastosowanie pięciorników

Pięciornik alpejski - opis

Pięciornik alpejski to bylina tworząca rozgałęzione kłącza podziemne. Ma kępiasty, zwarty pokrój. Osiąga od 5 do 20 cm wysokości. Łodyga jest dość cienka, łukowato wzniesiona. Liście w kolorze zielonym, różyczkowe, dłoniasto złożone z pięciu mniejszych listków o klinowato-jajowaty kształcie z brzegami piłkowanymi. Liście są lekko owłosione. Okres kwitnienia pięciornika alpejskiego przypada od kwietnia do maja. Kwiaty osadzone są na długich szypułkach. Przeważnie składają się z pięciu złocistożółtych płatków, mają wiele pręcików oraz słupków. Owoce na roślinie pojawiają się latem - są to małe, niełupki w kolorze zielonożółtym.

Pięciornik alpejski - warunki uprawy

Pięciornik alpejski najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Podłoże powinno być lekkie, przewiewnie. Idealnie sprawdzi się gleba piaszczysto-gliniasta, lekko wilgotna.  Raczej nie jest atakowany przez szkodniki i choroby.

Pięciornik alpejski - pielęgnacja

Pięciornik alpejski nie jest wymagający jeśli chodzi o pielęgnację. Warto raz na jakiś czas lustrować okazy. Roślina dość szybko się rozrasta, jeśli nie mamy na to miejsca, warto go przycinać lub wykopywać i przesadzać w inne miejsce. Rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion, które dość szybko kiełkują.

Pięciornik alpejski - zastosowanie

Główną ozdoba pięciornika alpejskiego są piękne kwiaty. Dlatego warto sadzić roślinę w miejscach często odwiedzanych przez ludzi. Pasuje zarówno do rabat jednorocznych, jak i bylinowych. Pięciornik alpejski idealnie nadaje się na skalniaki.

Poznaj inne gatunki pięciornika:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.