Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Pełnik chiński

Trollius chinensis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 70 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółtopomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pełnik chiński jest byliną kępiastą, dorastającą nawet do 90 cm wysokości (jest wyższy niż pełnik europejski, który osiąga 50 cm wysokości) oraz 45 cm szerokości.
Pełnik chiński to bylina sadzona głównie ze względu na dekoracyjne liście i miseczkowate kwiaty. Jest całkowicie mrozoodporny.
Pełnik chiński ma żółtopomarańczowe, pełne kwiaty z długimi pręcikami. Kwiaty pojawiają się w pierwszej połowie lata - pełnia kwitnienia przypada na lipiec-sierpień. Dolne liście pełnika mają kształt nerkowaty, górne zaś są bardziej okrągłe.
Pełnik chiński najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchniczo-gliniastej oraz bardzo wilgotnej. Świetnie radzi sobie w ogrodach bagiennych. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienia.
Pełnik chiński dobrze będzie rósł na obrzeżach oczek wodnych oraz w ogrodach bagiennych. Kwiaty pełnika nadają się do cięcia. Sadzimy go wiosną, by mógł dobrze przygotować się do okresu kwitnienia, który przypada na lipiec-sierpień. Ze względu na całkowitą mrozoodporność pełnika chińskiego, nie trzeba go wykopywać na zimę.
UWAGA: Wszystkie gatunki pełnika są trujące!

Tekst: Joanna Lilia
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.