Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Paprotka zwyczajna

Polypodium vulgare
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Paprotka zwyczajna to roślina wieloletnia należąca do rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce można ją spotkać w lasach, zaroślach, w szczelinach skalnych i w miejscach ruderalnych.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze paprocie ogrodowe. Rośliny do miejsc zacienionych w ogrodzie

 

Paprotka zwyczajna opis

 

Paprotka zwyczajna dorasta do 60 cm wysokości. Wytwarza długie, pierzaste liście. Na spodniej części blaszki liściowej znajdują się duże zarodnie o brunatnej barwie. Zarodnikuje we wrześniu.

 

Paprotka zwyczajna wymagania

 

Paprotka zwyczajna preferuje stanowiska półcieniste. W ogrodzie dobrze rośnie pod koroną drzew i krzewów. Lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża. To gatunek mrozoodporny.
Paprotkę można sadzić jesienią lub wiosną. W początkowym okresie uprawy paproć powinno się podlewać. Warto stosować nawozy organiczne lub mineralne o zwiększonej dawce fosforu. Rzadko wymaga przycinania po zimie.

 

Paprotka - zastosowanie

 

Paprotka zwyczajna dobrze wygląda w ogrodach wielu typów – szczególnie w nasadzeniach wiejskich, leśnych i naturalistycznych. Można ją wykorzystywać do tworzenia cienistych rabat, alpinariów lub ozdoby zbiorników wodnych. Dawniej jej kłącza wykorzystywano w ziołolecznictwie.

Poznaj też pióropusznik strusi

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.